21.01.2017 | 04:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dojírenské programy a možnosti jejich využití

S rozšiřováním elektronických systémů v pracovním prostředí i běžném životě se počítače začaly objevovat ve stejné míře i v zemědělství. V chovu skotu se počítačové programy staly součástí vybavení dojíren, kde pomáhají při sběru a zpracování informací o dojnicích. Se zvyšováním se velikosti stád se navyšuje i počet údajů, které má chovatel k dispozici.

Pokud je evidence vedena pouze v papírové formě, je využití pracně zaznamenaných údajů minimální. Samotné převádění informací do počítače a jejich zpracování  je pracovně náročné a musí se počítat i s tím, že se začnou hromadit chyby a nejrůznější překlepy. Jako běžný uživatel má zemědělec k dispozici pouze běžné programy jako je Microsoft Excel a podobně. Z hlediska managementu stáda je takový přístup nedostatečný, vynaložené úsilí převyšuje dosažené výsledky.

Pro efektivní vedení a kontrolu stáda skotu se proto v chovech dojeného skotu využívají nejrůznější dojírenské programy.  Poskytují přehled o jednotlivých dojnicích i celém stádu. Informace, které může chovatel využívat, jsou obšírné a závisí na nastavení jednotlivých systémů. Obvykle žádané a využívané informace se týkají užitkovosti krav, zabřezávání, porodů, chování dojnic a jejich zdravotním stavu. Systémy zpracovávají automaticky získaná data a vytváří denní sestavy v textové formě i nejrůznější grafy. Dochází tak k zhodnocení práce, kterou chovatel vložil do systému ručně vkládanými údaji.

Využití programů v ČR

V průzkumu, který provedli pracovníci VUŽV Praha Uhříněves ve spolupráci s ČMSCH, a. s. bylo zjištěno, že v ČR se používá poměrně velký počet dojírenských programů nejrůznější úrovně podle uživatelského prostředí a poskytovaných služeb. Celkem byli v dotaznících osloveni uživatelé 21 různých počítačových programů, přičemž nejčastěji používané byly:  Afifarm (27 %), Dairy Plan (15 %), DelPro (13 %) a Farmsoft (12 %). Celkem tak první čtyři programy zahrnovaly 67 % všech dotázaných. Podíl dalších programů byl již dosti nízký, 4 % a méně, a jsou uvedeny v grafu. Tři procenta dotázaných odpověděla, že nepoužívá žádný program pro řízení stáda a sledování činnosti v dojírně.

Ing. Ludmila Zavadilová

Zavadilova.ludmila@vuzv.cz

VÚŽV Praha Uhříněves

Celý článek najdete v NCH 1/2017

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down