31.05.2024 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dojit 40 litrů denně není nedosažitelný cíl

V nové stáji v Nekoři se rekonstrukce zdařila. Na místě starého kravína vznikla v roce 2022 moderní kapacitní hala s průsvitnými stěnami, stlaným provozem, dvěma dojicími roboty a přihrnováním krmiva. Zatím krávy dojí průměrně 37 litrů, ale výživářka Lucie Kacálková a zootechnik Antonín Hubálek si stanovili cíl překonat čtyřicítku. Vzhledem ke komfortu, který se kravám nabízí, to nemusí dlouho trvat.

Společnost KLAS Nekoř, a. s., hospodaří asi na 1400 hektarech zemědělské půdy, z nichž připadá 982 ha na půdu ornou a přes 400 ha na trvalé travní porosty.

Podnik v podhůří se tradičně zabývá chovem dojeného skotu. Na středisku v Šedivci chová plemeno české strakaté (460 krav) a je znám jako podnik se statutem šlechtitelského chovu. Tentokrát nás ale zajímalo to druhé, tedy holštýnské plemeno, neboť stáj střediska v Nekoři prošla významnou rekonstrukcí. Z bývalé vazné stáje K96 vyrostla zcela moderní hala ocelové konstrukce s dvěma dojicími roboty uprostřed. Nabízí místo pro ustájení 130 holštýnských krav ve dvou sekcích.

Na pozemcích podniku najdeme tradiční plodiny, jako jsou kukuřice na 130 hektarech, obilniny na 200 ha, řepka na 110 hektarech, ale také ne tak často pěstované, například trávy na semeno na 200 hektarech, mák, kmín a len. Z výměry trvalých travních porostů se zhruba třetina nachází v intenzivnějším režimu, tj. přisévá se a hnojí kejdou. Zbylá část se nachází ve svažitém a hůře přístupném terénu a velké zásahy tam nejsou možné.

Povedená rekonstrukce během jednoho roku

Jak sdělil hlavní zootechnik Antonín Hubálek, stáj vyrostla během roku. „Se stavební firmou Brunnthaller jsme byli domluveni na termínu 11. listopadu 2022, a v době, kdy se zdražoval stavební materiál i práce, se nemožné stalo skutečností. Mohli jsme tedy na svatého Martina převádět první dojnice do nové haly. Do každé sekce jsme nejprve převedli dvacet dojnic, stačil týden učení na dojicí automat DeLaval VMS V310 a nebyla třeba prakticky žádná negativní selekce (asi 4 krávy ze 100). Do Vánoc tedy se v novém dojilo všech 100 holštýnek ve fázi od otelení do 200. dne laktace.

Rekonstrukce střediska chovu skotu v Nekoři vyšla na 55 milionů Kč – do ceny lze počítat stáj, zastřešené hnojiště, dvě jímky na odpadní vody (přečerpávací a skladovací), dvě sila, systém dojení, zázemí a úpravu okolního terénu. Vše bylo pořízeno bez dotací. 

V Nekoři jsou ustájeny pouze dojnice, porodna a veškerý mladý dobytek i krmivová základna je soustředěna na 3 km vzdáleném středisku v Šedivci. Březí krávy před porodem se tedy po zasušení převážejí do Šedivce a po rozdojení vozí zpět.

Management robotického stáda

S novou robotickou technologií přichází i nový systém řízení. Jak řekl zootechnik, znamená to vše zapomenout a začít úplně znovu – provést totální výmaz mozku a naučit se pracovat s daty. „Také to znamená být neustále ve střehu, neboť nikdy nevíte, kdy vám robot zavolá. Alarmů je poměrně málo, asi jednou za měsíc, ale když už jsou, tak o víkendech nebo v jednu hodinu ráno,“ popisuje hlavní zootechnik.

Robot nasadí téměř každé vemeno, jen někdy v závěru laktace, když jsou struky příliš u sebe mohou být problémy. „Úspěšnost nasazování mě mile překvapila,“ komentuje Antonín Hubálek.

 Celý článek najdete v Našem chovu 6/2024.* 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down