Zemědělské družstvo Haňovice hospodaří nedaleko Olomouce na výměře 2050 hektarů zemědělské půdy. Z této výměry připadá zhruba 1900 ha na půdu ornou, zbylou část představují trvalé travní porosty.
Nejen v oblasti výživy pomáhá v Haňovicích Ing. Petr Navrátil ze společnosti Sano, který sem dojíždí už tři desítky let. Krmná dávka je založena na kukuřičné siláži, vojtěškové či jetelotravní senáží, a případně na travní senáži z trvalých travních porostů. Ty nejsou výživově příliš bohaté, úrodná Haná se totiž na některých pozemcích podniku mění na kopcovitý terén, který je zčásti navíc zařazen do CHKO. Aktuálně se navíc zařazují i opatření k zamezení eroze, takže plocha trvalých travních porostů bude v příštích letech stoupat.
I tak se ale Michal Balatka nebojí nedostatku objemných krmiv pro skot. V současnosti je vojtěška na ploše zhruba 100 hektarů a kukuřice se pěstuje na 320 hektarech, z nichž připadá 220 na krmení bioplynové stanice.
Každým rokem se pěstuje pět hybridů kukuřice, z nichž jsou primárně dva určeny pro bioplynku. Před sklizní pak porosty procházejí důkladnou kontrolou a pro krávy se vybírají ty lepší.
V roce 2023 poprvé v Haňovicích sklidili jarní triticale ze 30 hektarů na siláž, v optimální zralosti před metáním na konci května. Jak komentuje Petr Navrátil, za jeho zasetím stála snaha eliminovat nižší výnos kukuřice. Tuto senáž se podařilo vyrobit ve velmi dobré kvalitě, proto se pro další sezónu v podniku rozhodli zasít ozimé triticale na ploše 40 hektarů. Kromě toho zaseli na 50 ha i ozimé žito určené pro bioplynovou stanici.
Většina objemných krmiv se skladuje v jamách, které jsou opravené, malá část putuje do vaků. Ke kvalitě objemů pomáhá nejen aplikace konzervačního přípravku Labascil Duo, ale také školení zajišťované firmou Sano.*