Marian Bílý, MBA, je již pět let předsedou Svazu chovatelů českého strakatého skotu, z. s. Hlavní zootechnik známého podniku VOD se sídlem v Kámeně měl letos v dubnu absolvovat volby stejně jako další kandidáti do svazových orgánů. Kvůli pandemii koronaviru se ale nekonaly, přesouvají se na počátek prosince a uskuteční se spolu s vyhlášením nejlepších chovů letošní soutěže šlechtitelských chovů.
Jak vnímáte pandemii koronaviru vzhledem k chovatelům dojnic. Co přinesla?
Všem chovatelům hospodářských zvířat přidala tato neočekávaná situace vrásky ve tváři. Zajištění chodu živočišné výroby v podmínkách měnících se ze dne na den, strach, aby zrovna moje farma nebyla zasažena virem, potažmo karanténou, aby měl kdo zvířata nakrmit, podojit a postarat se o ně….k tomu absence zahraničních pracovníků, kteří v mnoha podnicích pomáhají zajistit jejich chod, to byla naprosto výjimečná situace. Chtěl bych poděkovat chovatelům, kteří ji zvládli podle mého názoru na výbornou.
Jak se COVID podepsal na výkupních cenách surovin?
Máme informace o poklesu cen mléka, leckde i o 40 haléřů za měsíc. Mlékárny argumentují nemožností vývozu nasmlouvaného mléka či výrobků z něj do zahraničí. Podle mě přitom není pro radikální pokles ceny důvod, mléka na českém trhu zůstalo celkově jen o čtyři procenta víc.
Koronavir se negativně podepsal i na ceně hovězího masa. Ukázalo se, jakou výhodou by byla soběstačnost České republiky v hlavních komoditách. Na druhou stranu pochybuji o tom, zda se této soběstačnosti dá dosáhnout pouze příkazem seshora.