17.07.2009 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Doplňkové krmivo pro dojnice i býky

Jednu ze zlatých medailí si z Národní výstavy hospodářských zvířat odvezla společnost Fides Agro, spol. s r. o., za doplňkové krmivo Optilac.

Je primárně určeno pro zkrmování dojnicím a býkům jako zdroj nebílkovinného dusíku ve formě dvou typů močoviny (obdukovaná a běžná), obohaceného o zdroje rychlé, přístupné a využitelné energie a rozpustné vlákniny. Důvody pro použití vycházejí z rozdílné kvality senáží, kde zejména travní senáže se vyznačují nízkým obsahem dusíkatých látek, obsahují nízký podíl rozpustného a stravitelného dusíku. Nestravitelný dusík je obvykle v takových senážích zastoupen ve vyšších podílech, senáže obsahují i vysoký podíl nedegradovatelné vlákniny. Mnoho senáží s narušenou fermentací obsahuje vysoký podíl rozpustného a rychle degradujícího proteinu, zatímco zbytek proteinu je nestravitelný. V počáteční fázi fermentace se v bachoru vytváří velké množství amoniaku, který je rychle vstřebáván do krve, následně za velkých energetických nároků přeměněn na močovinu a vyloučen mlékem z těla. Podle obsahu močoviny v mléce se usuzuje na nadbytek dusíkatých látek, i když reálný stav vypovídá o nedostatečném (nárazovém) zásobení bachoru dusíkatými látkami.
Snaha chovatele je zabezpečit stálý a vyrovnaný příjem dusíkatých látek do bachoru. Toho je možné dosáhnout zkrmováním zdrojů dusíkatých látek jako jsou sojové a řepkové extrahované šroty, řepkové výlisky, kukuřičný gluten atd. V současné ekonomicky vypjaté době pro producenty mléka je jakýkoli nákup krmiv velmi důsledně posuzován a zvažován.
Hlavním výhodou pro chovatele je možnost využít vyššího podílu vlastních krmiv (zejména drceného nebo mačkaného kukuřičného zrna, pšenice, kukuřičné siláže) a snížení nákladů na nakupovaná bílkovinná krmiva. Taktéž použití jasně definovaného a přístupného množství dusíkatých látek umožňuje snížit celkový obsah dusíkatých látek v krmné dávce, čímž se nezatěžuje organizmus zvířete.
Optilac se primárně skládá z obdukované močoviny, močoviny, sušené jablečných výlisků, cukrů, sladké syrovátky, sušených cukrovarských řízků a řepné melasy. Optilac Super je nadále obohacen o zdroje makro a mikro prvků a vitamínů. Optilac Met je doplněn o analog metioninu.

Důvody pro zkrmování Optilacu:
 úspora nakupovaných krmiv, především sojového extrahovaného šrotu,
 snížení nákladů na krmný den,
 nízká hladina NL především v travních senážích,
 omezená zásoba senáží,
 nutnost snížení dávky senáže z důvodu jejího narušení,
 při zvážení podílu škrobu v sušině KD a kontrole acidózy je ve většině případů možné zvýšit podíl vlastního obilí.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down