25.05.2023 | 05:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dosáhnete magické hranice sto tisíc?

V březnu se na dvou místech České republiky uskutečnily semináře zahajující tzv. Tour 100 000, aneb Jak dosáhnout a udržet vynikající zdraví vemene a vysokou užitkovost. Vzdělávací akce byly organizované společnostmi Eurofarm Systems a Sano – Moderní výživa zvířat. Zatímco Eurofarm Systems již 20 let úspěšně poradensky spolupracuje se stovkami zemědělských chovů v České republice v oblasti zdraví mléčné žlázy, ekonomiky získávání mléka a jeho kvality, společnost Sano již 30 let pomáhá chovatelům zvyšovat mléčnou užitkovost i ekonomiku stáda.

O svoje poznatky z praxe se s přítomnými podělili prof. Dr. Volker Krömker a Dr. Norbert Göres. Na úvod seminářů vystoupila jednatelka společnosti Jana Jelínková. Jak sdělila, prvním bonusem maximální výše PSB na úrovni 100 000 na mililitr mléka je snižování nákladů na chov dojnic. Zdravá kráva je vždy ekonomičtější než nemocná kráva. Do této kategorie snížení nákladů patří například vylévané mléko, náklady na léčivé přípravky, snížení produkční kapacity vemene, brakace – respektive dlouhověkost a s ní související celoživotní užitkovost.

Na druhé straně vah máme naopak zvýšení profitability a tržeb. Sem patří například vyšší užitkovost a tržnost, příplatky za množství a kvalitu, tržby za prodej zvířat (při optimální míře brakace) atd. „Mohli bychom započítat i chovatelskou image, protože výše somatických buněk, produkce a kvalita mléka jsou parametry ukazující úroveň chovu,“ sdělila Jelínková.

Jak sdělil uznávaný německý specialista a praktik Dr. Volker Krömker, který se problematice zdraví vemene věnuje již 33 let, zlepšení zdraví mléčné žlázy je třeba provádět systematicky. K tomuto cíli vedou podle jeho slov tři cesty, snížení podílu nových infekcí, zkrácení délky trvání infekcí a minimalizace přechodu subklinických onemocnění na klinická. „Je třeba si uvědomit, že většina patogenů nezůstává ve vemeni dlouhou dobu, výjimkou je pouze Streptococcus agalactiae, toho se lze do určité míry zbavit během stání na sucho. Ale bez cíleného postupu se problém nevyřeší. Na druhou stranu, pokud zachytíme Escherichiu coli, která ve vemeni zůstává pouze několik dní, nemá smysl ji léčit pomocí antibiotik,“ sdělil přednášející.

Jak dodal, nejrozumnější postup je minimalizace rizika nakažení krav. K tomu je potřeba znát průběh infekce různými patogeny v konkrétním chovu, tedy rizikové faktory pro nakažení. Následně se dají upravit stájové protokoly.

„Chovatel by si měl uvědomit, čím a jak podestýlá. Například u separátu či digestátu se objevuje až o osm procent více nových infekcí než u jiných podestýlek. Pokud se způsob stlaní nedá změnit, doporučuji alespoň důkladné a časté vápnění. Důležité je i dipování a další stájové operace, tam všude mohou být důvody výskytu nových infekcí,“ konstatoval Dr. Volker Krömker a doplnil, že rezervoáry patogenů ve stáji mohou být různé. „Například Streptococcus agalactiae se snadno přenáší z nakažených krav během dojení. Proto by mělo být standardem mimo jiné používání gumových rukavic,“ podotkl Dr. Krömker.

Staphylococcus aureus je v chovu přítomen vždy. Pokud je jeho míra výskytu maximálně pět procent, je podle řečníka pod kontrolou a není třeba činit žádná další opatření. Streptococcus uberis je podle jeho slov zajímavý patogen, který má na každou životní situaci řešení – pochopitelně ze svého pohledu. V zimě se řadí ke klasickým prostřeďovým patogenům, takže k jeho eradikaci vedou opatření, jako jsou hygiena stáje, dojírny i lehacích boxů, a také čistota krav i jejich vemen. S oteplováním se jeho strategie mění a v letním období se přenáší během dojení. „Je dobré tedy minimalizovat tepelný stres a zaměřit se na hygienu dojení, připomínám již zmiňované rukavice nebo mezidezinfekci dojících strojů,“ uvedl odborník.

Escherichia coli se z 99 procent přenáší prostřednictvím výkalů, je tedy třeba je z prostoru stáje co nejrychleji odstraňovat.

Za nebezpečného zabijáka označil Dr. Krömker bakterii Klebsiella vyhledávající celulózu. Ráda přežívá v podestýlkách, jako jsou separát, digestát, piliny či hobliny. Při jejím skutečně masivním klinickém výskytu může uhynout až 60 procent postižených plemenic do dvou měsíců.

Zdravá mléčná žláza je základem úspěchu

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down