V České republice je podle odborníků nevyhovující stav travních porostů u většiny zemědělských podniků z hlediska produkce i kvality píce. Tento špatný stav není dán pouze několikaletým suchem a vysokými teplotami, které výrazně snížily produkci píce, ale také dlouhodobým zanedbáváním základní péče, jako je hnojení, vápnění a obnovy.
Tato informace zazněla na semináři Jak vyrobit dostatek kvalitní píce z travních porostů, který se konal koncem února v Křelovicích na Pelhřimovsku. Hlavními organizátory semináře byla Pícninářská komise odboru RV ČZAV, Ústav výživy zvířat a pícninářství Mendelovy univerzity v Brně (v rámci projektu Super-G) a DLF Seds, s. r. o., Hladké Životice ve spolupráci s místním zemědělským podnikem Senagro, a. s., Senožaty.
Nosnou přednášku Význam travních porostů ve výživě skotu prezentoval prof. MVDr. Leoš Pavlata, Ph.D., z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. „Píce z jetelotravních a travních porostů je často podceňována, ačkoliv může představovat kvalitní krmivo i pro dojený skot. Řadě zootechniků a krmivářů to může připadat jako provokace, ale pící z travních porostů lze krmit i krávu o užitkovosti 10 000 litrů ročně,“ uvedl prof. Pavlata. Jak dodal, hlavním důvodem, proč to dnes „nejde“ je to, že seno, popřípadě senáž, nemá dostatečnou kvalitu. Travní píce je dnes zkrmována nejčastěji masnému skotu, ale je potřeba si uvědomit, že i masná kráva po otelení, v době, kdy produkuje mléko, potřebuje vyšší obsah živin a nemůže být krmena pouze balastním senem či obilní slámou. Naopak pro některé kategorie skotu (suchostojné krávy a jalovice) potřebujeme v určitých obdobích i balastní krmiva. Dojnice však ze všech kategorií skotu vyžadují nejkvalitnější krmivo a v největším množství.
Kvalitu píce travních porostů zásadně ovlivňuje hnojení a termín sklizně. Krmiváři často používají pro hodnocení kvality sena tabulkové hodnoty. Ty ale nejsou ideální, protože mezi jednotlivými vzorky sena existuje velká variabilita a jejich vizuální hodnocení vyžaduje zkušenost. Minerální složení travní píce je závislé na obsahu živin v půdě. Extenzivní chovy (masný skot) jsou na obsahu minerálů v píci mnohem více závislé než dojnice, protože nedostávají tolik minerálních přídavků. Chovatelé hospodařící v rámci ekologického zemědělství si často myslí, že nemusí k senu přidávat nic, ale bez dodání některých mikroprvků nelze odchovat telata a zdravá zvířata.