Dotace na welfare pro ovce a kozy

Malí přežvýkavci, respektive ovce a kozy byla poslední hospodářská zvířaty, která nebyla zařazena do dotačního programu 20. na Zlepšení životních podmínek. Po splnění navrhovaných opatření mohou chovatelé ovcí a koz žádat o podpory na welfare již napřesrok, přičemž příjem žádostí je nastaven od 7. do 31. ledna roku 2025 a dotační období je od 1. února do 30. září příštího roku.

„U dotačního programu na Zlepšení životních podmínek v chovech ovcí a koz jsme se částečně inspirovali od kolegů ze Slovenska, abychom měli snazší obhajobu navrhovaných opatření před Evropskou komisí. Za sebe jsem rád, že se podařilo obhájit dotační program jak z hlediska zajištění finančních prostředků, tak i s ohledem na to, že v podporách na welfare je úplné spektrum hospodářských zvířat, protože chov ovcí a koz má v sektoru zemědělství má své pevné místo,“ uvedl na konferenci chovatelů ovcí a koz Ing. Petr Jílek z Ministerstva zemědělství.

 

Ing. Petr Jílek
Ing. Petr Jílek

Tři podprogramy

Aktuálně prezentovaný welfarový titul pro ovce a kozy má tři podprogramy, které zohledňují typ ustájení a definují opatření, jež zlepšují životní podmínky chovaných ovcí a koz. Konkrétně se jedná se o podmínky provádění koprologického vyšetření, dále o přehánění zvířat přes dezinfekční brod, a konečně o odchov jehňat a kůzlat ve školkách.

Jedno z opatření, na něž se vtahují welfarové dotace, se zabývá odchovem mláďat
Jedno z opatření, na něž se vtahují welfarové dotace, se zabývá odchovem mláďat

„Vše jsme se snažili zjednodušit, a podobně jako u welfarových programů pro ostatní hospodářská zvířata bude pro způsobilost platby stačit potvrzení ošetřujícího veterinárního lékaře. Jedná se asi o částku 650 korun na ovci či kozu v hospodářství. U ustájení ve stáji či v kombinaci s pastvou bude nutné dodržet minimální ustájovací plochu 1,5 m2 na ovci nebo kozu starší dvanácti měsíců. Vzhledem k protahování notifikačního procesu bude podprogram 20.G.c. pro kombinovaný způsob ustájení, u kterého současně platí také podmínka pobytu ve stáji, stejně jako na pastvině po minimální dobu 150 dnů, vyhlášen až od roku 2026. Celková alokace na tento dotační program je 60 milionů korun, pro rok 2025, ale s ohledem na zkrácení retenčního období a dále na to, že nebudou vyhlášené všechny podprogramy, bude rámcová alokace na úrovni 30 milionů korun. Kč. Záleží na tom, kolik chovatelů se do tohoto programu zapojí. Mohu však deklarovat, že veškeré finanční prostředky, o které bude v tomto programu v roce 2025 zažádáno, budou vyplaceny ze sta procent,“ konstatoval vrchní ředitel sekce ekologického zemědělství, komodit, výzkumu a vzdělávání.

 

Je předpoklad, že nastavené podpory a nově připravované dotační programy pomohou opět navýšit stavy ovcí a koz
Je předpoklad, že nastavené podpory a nově připravované dotační programy pomohou opět navýšit stavy ovcí a koz

Národní podpory

Z národních dotací je pro chovatele ovcí a koz klíčový dotační program 2.A. na udržování a zlepšování genetického potenciálu. Má tři podprogramy, a to na zavádění a vedení plemenných knih ovcí a koz, dále na kontrolu mléčné a masné užitkovosti a konečně na výkonnostní zkoušky, kontrolu dědičností a odhad plemenných hodnot. Jedná se o podprogramy podporující chovatele plemenných beranů a kozlů.

„V průběhu roku 2024 se podařilo posílit rozpočet na národní dotace o 550 milionů korun, které jsou primárně určené do dotačního programu na welfare. Co se týká dotačního programu 2.A., jedná se o záležitost, kterou komunikujeme se svazem (poznámka: SCHOK, z. s.), protože zahrnuje podprogramy týkající se zavádění a vedení plemenných knih ovcí a koz, kontroly mléčné a masné užitkovosti atd. Byl zaveden nový podprogram na podporu ověřování původu a stanovení genomické plemenné hodnoty. V roce 2024 byl tento podprogram určený pouze pro podporu v chovu koz, od následujícího roku budou moci čerpat podporu také chovatelé ovcí. Pro plemenářskou práci má význam i dotační podprogram zaměřený na podporu chovateli na plemennou jehnici nebo kozičku s doloženou plemennou hodnotou.  V roce 2025 bude pokračovat zvýšení podílu u podpory zavádění a vedení plemenných knih ze 70 % na 80 % prokázaných uznatelných nákladů. Dojde také ke zvýšení sazeb v podprogramu 2.A.e. na kontrolu užitkovosti, výkonnostních zkoušek a testů a na posuzování a kontrolu dědičnosti užitkových vlastností a zdraví ovcí a koz. Poslední změnou je zvýšení sazeb na plemenné berany ze 17 na 20 Kč na krmný den a na plemenné kozly z 20 na 23 Kč na krmný den,“ vyjmenoval Ing. Jílek.

Více se dočtete v aktuálně připravovaném čísle časopisu Náš chov.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down