16.03.2016 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dovolený doping pro dojnice

V chovu holštýnských dojnic a. s. Sedlice u Blatné se osvědčilo „dopovat“ dojnice vitaminominerálním přípravkem. Samozřejmě nejde o nic nelegálního, jen dojnice dostane v období metabolické krize výživovou podporu v podobě nejdůležitějších vitamínů a stopových prvků.

Akciová společnost Agro Sedlice byla založena na základě rozhodnutí členské schůze Zemědělského družstva Sedlice v roce 1998. V současnosti hospodaří na výměře 1850 hektarů na Strakonicku, částečně i v píseckém okrese. Na orné půdě, kterou tvoří 1453 ha, se pěstuje především pšenice ozimá, ječmen ozimý i sladovnický, oves, řepka, brambory a silážní kukuřice. Asi 360 ha rozlohy zabírají sečené louky, 31 ha pastviny.

Živočišnou výrobu představují v Sedlici dojené krávy – konkrétně něco přes 400 holštýnských dojnic, které mají užitkovosti 9800 kg při 3,4 % bílkoviny a 3,74 % tuku (rok 2015). Ukazatele repredukce nejsou v holštýnských chovech obecně nijak závratné, ba naopak, každý chov řeší velké rezervy a snaží se ukazatele zlepšit.

Se stejným problémem se potýká i hlavní zootechnička Ing. Petra Brožovská. Nedávno objevila na českém trhu dietní doplněk pro dojnice, který se v chovu osvědčil. Vysokoužitkových kravám a kravám s problémy jednorázově aplikuje formou bolusu přípravek obsahující vitamíny a stopové prvky. Jeden až dva týdny před otelením nebo 60 až 80 dní po otelení lze aplikovat jeden šumivý bolus a jeden bolus s postupným uvolňováním. Ty podporují přípravu na říji a zabřezávání. Na zavádění bolusu je doporučen aplikátor.*

Více si přečtete v Našem chovu 5/2016.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down