08.10.2004 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dožínky v Liberci potřetí

Už potřetí se sešli zemědělci i laická veřejnost v Liberci, aby společně oslavili krajské dožínky. Ve slunečním dni měly tisíce návštěvníků příležitost vidět dojnice, ovce, kozy, pohladit telata nebo selata.

Na pódiu se při předávání dožínkových věnců z rukou studentů SOU ve Frýdlantě setkali politici se zástupci zemědělců. Hejtmana Libereckého kraje zastupoval Radim Zika, přišli i primátor města, první místopředseda senátu Přemysl Sobotka, poslanec Libor Ježek, ředitel Agrární komory Liberec a Jablonec Vítězslav Kverka, předseda regionální agrární komory Robert Erlebach a předseda AK Liberec a Jablonec Jiří Sameš.
Liberecko a Jablonecko jsou oblasti, kde chov skotu zaznamenal velký útlum. O to potěšitelnější je velmi dobrá spolupráce zemědělců v rámci Agrární komory i se zastupiteli regionu.

Ocenění potravinám
V soutěži o potravinářské výrobky roku získaly ocenění instantní káva, pivo Svijanský máz, bio vícezrnný chléb půlkilogramový, slivovice z pálenice Stará dáma z Křižan. Oceněna byla také Mlékárna Příšovice za dva produkty: máslo Sunny Light a sýry Gaston s příchutí bazalky a zeleného pepře, s obsahem tuku v sušině 50 procent.

Kolekce zvířat
Ocenění formou šeku na deset tisíc korun z rukou zástupce hejtmana Libereckého kraje získal chovatel ovcí Jan Brožek za propagaci ovce švýcarské bílé. Chovatel přivezl do Česka prvních pět kusů plemene, které zakoupil ve Švýcarsku. Jde o zvířata velikého rámce, beran vystavený v Liberci vážil 130 kg ž. h. Ovce se chovají především na výkrm, jejich vlna je merinového typu. Brožíkovi chovají v oblasti Malé Skály kolem stovky ovcí, především plemene suffolk.
Suffolk přivezl do Liberce chovatel xxxxx Sokol. Kolekce tří plemen koz: bílé, hnědé a búrské pocházela z kozí farmy a sýrárny Pěnčín, jedné z našich největších farem. Skot zastupovaly dojnice plemene české strakaté, holštýnky a jalovice kříženky se charolais. Jako naprostý hit pro nejen dětské návštěvníky lze označit prasnici s dvanácti selaty. I mnozí dospělí potvrzovali, „že něco takového vidí poprvé v životě.“

Chov skotu na Liberecku
Na otázku, jak vypadá situace v chovu skotu na Liberecku, odpovídal Ing. Robert Erlebach, předseda Regionální agrární komory, který hospodaří v Jeřmanicích na 400 ha a chová 150 kusů skotu. Permanentně pase od jara do podzimu, proto se rozhodl pro kombinované české strakaté plemeno. Mléko dodávají do Příšovic a jsou spokojeni, mlékárna se celá léta chovala seriózně, dokonce pomohla zemědělcům investovat tím, že jim ručili. O ceně mléka rozhodují řetězce, vyhlášená minimální cena mléka vládou jim k tomu ještě pomohla. Otevření hranic by podle Erlebacha mohlo pomoci ceně masa, místní obchodníci se budou muset přizpůsobit.
Ing. Jiří Sameš, předseda Agro bílá, a. s., upozorňuje, že stát nedostatečně podporuje chov skotu. Přivítal by lepší komunikaci mezi úřady a podniky. Nechápe rovněž některé předepsané postupy, například povinnost používat jen certifikované osivo, ačkoli sousední němečtí zemědělci mohou používat farmářské osivo.
Pokud jde o cenu mléka, ta se podle něho nezměnila, ale i oni jsou spokojeni s obchodní morálkou svého odběratele Mlékárny Příšovice. Díky cenám porážkového skotu však zcela odstoupili od výkrmu a telata prodávají. Pro podnikání by podle mínění Jiřího Sameše potřebovali chovatelé jasný zemědělský program, nikoli stále se měnící pravidla pro národní dotace. „Je nepřijatelné říci, že peníze dostaneme a pak nebudou,“ upozornil.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down