24.09.2016 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Drenčování a jeho široké využití

Rád bych se podělil o mnohaletou zkušenost s takzvaným drenčováním, tj. nuceným podáváním tekutin sondou přímo do bachoru. Vymysleli ho před mnoha lety v USA a dnes je s oblibou používané po celém světě. Česká republika není výjimkou a dnes už neznám moc chovatelů, kteří by tohoto pomocníka nepoužívali.

Úvodem bych rád zmínil širokou možnost využití drenčování. Většinou od chovatelů slýchávám, že drenčovací pumpu nepotřebují, protože jim poporodní nápoj vypijí dojnice samovolně. Tato indikace je přitom naprosto okrajová a poporodní nálev nuceně podáváme jenom těm pár jedincům, kteří ho nevypijí samovolně. Pokud je těchto zvířat více než 3 %, zkontrolujte, zda nápoj dostávají teplý a hlavně ihned po otelení.

Možnosti využití

Nejčastějším pomocníkem je ale drenčování při trávicích problémech a nechutenstvích. Lze ho s úspěchem použít pro léčbu jednoduchých bachorových dysfunkcí, acidóz, alkalóz a obstipací. U nerozvinutých levostranných dislokací ho používáme k jejich repozici. Naplněný bachor je totiž schopen dislokovaný slez posunout zpět do fyziologické polohy tím, že na něj zhora zatlačí. Pokud jsme dislokaci řešili chirurgicky nebo kolíčkováním, používáme nálev pro nápravu vnitřního prostředí metabolicky rozvráceného organizmu a jako prevenci před utržením reponovaného fixovaného slezu. U dislokovaného slezu dochází v organizmu k metabolické alkalóze, hypochlorémii, hypokálémii, hypokalcémii a ketóze. Ke korekci všech těchto stavů lze použít adekvátní nápoj, který nám dojnici rychleji vrátí do plné užitkovosti.

MVDr. Martin Vlček

vetvlcek@seznam.cz

Celý článek najdete v Našem chovu 9/2016

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down