26.09.2000 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Druhá speciální výstava plemene charolais opět v Jangelci

Před dvěma lety se sešli poprvé chovatelé masného plemene skotu charolais ve východočeském Jangelci na prvním ročníku specializované výstavy tohoto plemene. Tehdy 15 chovatelů vystavovalo 88 kusů zvířat. Letošní ročník – v pořadí druhý – bude ve znamení vzestupu zájmu o plemeno.

. Celkem 19 chovatelů z celé republiky přiveze 150 zvířat, která se budou ucházet o přízeň poroty, v jejímž čele zasedne člověk nejpovolanější - hlavní genetik firmy Charolais Optimal z Francie, Patrick Reversé. Charolais Optimal je největší šlechtitelská firma zabývající se plemenem charolais nejen ve Francii, ale i na světě. Za ČSCHMS budou zvířata hodnotit Ing. Jan Kaplan a Jan Kopecký. Předváděná zvířata budou rozdělena do čtyř hlavních kategorií a v rámci nich ještě do skupin podle data narození. Celkem bude hodnoceno 49 jalovic, 62 býčků, 30 krav a 9 plemenných býků.. Výstava bude slavnostně zahájena 12. října v 9.30 hodin, poté bude probíhat do 18 hod hodnocení zvířat. Dne13. října v 9.30 hod mohou zájemci shlédnout přehlídku oceněných zvířat a být přítomni slavnostnímu ocenění a předání cen, jehož se zúčastní i naše vydavatelství.
Na závěr několik poznámek k plemeni charolais. Podle výsledků užitkovosti patří k nejvýkonnějším plemenům u nás. Například býčci v testu přirůstali v roce 1999 denně 1860 g, v kontrole užitkovosti dosáhli ve stejném roce v 365 dnech čistokrevní býčci hmotnosti 488,3 kg a jalovičky 357,8 kg.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down