20.04.2023 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Druhé kolo výběrů býků masných plemen bude v květnu

Zatímco všichni chovatelé žijí národní výstavou, je třeba nezapomenout na druhý turnus výběrů masných plemenných býků. Zahájen bude v úterý 2. května a potrvá až do 23. května 2023.

Druhý turnus výběrů plemenných býků přináší každoročně největší nabídku mladých býčků. Letošní ročník však výjimečně začíná později 2. května a končí 23. května 2023. Během této doby bude vybíráno 454 mladých býků na osmi odchovnách (OPB), dalších téměř 600 kandidátů bude k vidění u jednotlivých chovatelů, kteří býčky odchovávají z domácích podmínkách (OCH). Na OPB budou nejpočetnější skupinu tvořit charolaisští býčci (137), v domácím odchovu naopak dominuje plemeno aberdeen angus s více než dvěma sty býky.

V tabulce níže jsou uvedeny termíny konání výběrů na odchovnách plemenných býků. Výběry u chovatelů najdete v tabulce na stránkách Českého svazu chovatelů masného skotu, turnus II, přímý odkaz: https://www.cschms.cz/index.php?page=opb_kalendar&rt=20232

Hodnocení končetin

Stejně jako při prvním turnusu je letošní novinkou hodnocení kvality končetin u býků. V rámci popisu končetin se sleduje celkem pět souhrnných znaků. Jde o postoj předních a zadních končetin, souhrnné ukazatele délka a úhel přední a zadní končetiny a zaúhlení pánevních končetin. Všechny sledované vlastnosti se popisují na škále od 1 do 9 bodů. Škála je upravena tak, aby postihovala biologické extrémy (hodnocené body 1 a 9) a stupně mezi nimi. Ne u každého plemene a vlastnosti je bodové hodnocení 5 ideálem, ale zpravidla to tak je.

Svod plemenných býků aberdeen angus

Angus je stále oblíbené a dynamicky rozvijící se plemeno, svědčí o tom narůstající počty zvířat i chovatelů. Proto narůstá i poptávka po plemenných býcích. Datum 5. května si chovatelé rezervují na již druhý ročník svodu plemenných býků aberdeen angus. Bude se opět konat v režii Asociace chovatelů aberdeen angus, z. s., ale místo konání druhého ročníku je Angus farma Rančice.

Svod je určen pro býky, které považuje chovatel za nejlepší reprezentanty svého odchovu. Není určen pro všechny býky, které má chovatel nahlášeny k výběru na svém chovu.

Býci budou po hodnocení komise znovu předvedeni ve třech skupinách podle měsíce narození (leden, únor, březen) a z každé skupiny určí a ocení tři nejlepší býky. Na závěr vyhlásí komise celkového šampióna svodu. Ocenění býci budou nabídnuti v dražbě vždy na počátku dané věkové skupiny. Pro aukci bude připraven dražební řád.

Odchovny plemenných býků v ČR nepokrývají odchov všech zvířat, a tak i u chovatelů jsou odchováni zajímaví býci, kteří by si zasloužili porovnání s konkurencí a možnost prodeje v aukci, což je nejspravedlivější způsob obchodování kvalitních plemenných zvířat pro chovatele i kupce. Svod nemá za úkol primárně konkurovat odchovnám, ale pomoci většímu počtu kvalitních aberdeenských býků se uplatnit na trhu a prosazovat plemeno aberdeen angus v konkurenci ostatních plemen. Svod je určen pro chovatele, kteří odchovávají plemenné býky doma na své farmě, v režimu odchovu u chovatele (OCH). Cílem je uspořádat přehlídku nejlepších býků z domácích chovů, jejich porovnání s konkurencí a následně možnost prodeje formou aukce. Tento způsob prodeje býků je převážně praktikován v zahraničí. Tato nová tradice vznikla prvním ročníkem v Pěčíně v roce 2022.*

Více na www.svodbyku.cz.

Přehled aktuální termínů základních výběrů najdete na stránkách svazu: www.cschms.cz v záložce ODCHOVNY// kalendář výběrů a dražeb.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down