02.02.2021 | 06:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Druhé ohnisko ptačí chřipky v chovu drůbeže

Letos druhé ohnisko aviární influenzy v chovu drůbeže bylo dnes potvrzeno na Benešovsku. Stejně jako v předchozích případech nákazu potvrdila Národní referenční laboratoř na aviární influenzu ve Státním veterinárním ústavu Praha. Ptačí chřipku do malochovu drůbeže v obci Podolí u Jankova na Benešovsku ve Středočeském kraji pravděpodobně zavlekly divoké kachny z blízkého rybníka.

V postiženém zájmovém chovu v Podolí u Jankova uhynula více než polovina, respektive pětadvacet z celkového počtu 45 slepic. Veterinární inspektoři krajské veterinární správy okamžitě po nahlášení úhynů chovatelem zahájili v chovu šetření, přijali předběžná opatření a odeslali uhynulé ptáky k vyšetření do akreditované laboratoře SVÚ Praha. Ta u uhynulých slepic potvrdila ptačí chřipku. Dosud se ještě čeká na stanovení patogenity.
„Státní veterinární správa přijala okamžitě opatření k zamezení dalšího šíření ptačí chřipky, zbývající drůbež v chovu bude zítra utracena,“ uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.
V rámci mimořádných veterinárních opatření bude kolem ohniska vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů. V těchto pásmech bude omezen pohyb drůbeže a budou provedeny soupisy chovů drůbeže.
„Do současné chvíle byla letošní vlna ptačí chřipky potvrzena ve dvou malochovech v jižních a středních Čechách a u volně žijících ptáků ve třech lokalitách Jihočeského kraje. Dá se tak usuzovat, že je v současnosti nákaza na vzestupu. Prosím proto chovatele, aby dodržovali pravidla biologické bezpečnosti a především zamezili kontaktu drůbeže a volně žijících ptáků,“ sdělil ministr zemědělství Miroslav Toman.
Základním preventivním opatřením proti zavlečení aviární influenzy do chovu je chovat drůbež v uzavřených objektech a zabránit jejímu kontaktu s volně žijícími ptáky. U chovů, kde není možné zajistit umístění v uzavřeném objektu, je nutné přijmout taková opatření, která minimalizují rizika kontaminace vody, krmiva a podestýlky trusem volně žijících ptáků. Dalším možným opatřením je zasíťování výběhů apod. Jakékoli změny jako jsou zvýšený úhyn drůbeže, náhlý pokles snášky nebo snížený příjem krmiva je nutné neprodleně nahlásit místně příslušné krajské veterinární správě.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down