V publikaci Chování prasat v malém měřítku její autorka dr. Michaela Gilesová vysvětluje, jak důležitou roli hraje voda pro odchov spokojených a zdravých prasat. Mimo jiné uvádí, že prase může ztratit většinu svých tukových zásob a polovinu potřebných bílkovin bez následků uhynutí. To už ale neplatí, pokud ztratí pouhou desetinu v těle obsažené vody.
Prase ztrácí vodu močí, fekáliemi, dýcháním či vypařováním přes kůži. Rovnováha mezi příjmem a výdejem vody je přímo ovlivněna hned několika faktory, například věkem, podílem sušiny a bílkovin v krmivu, povětrnostními podmínkami, zdravotním stavem, systémem chovu atd. A to je důvod, proč se požadované množství vody nedá uvést v absolutních litrech. Podle anglického kodexu dobrých životních podmínek pro prasata se u odstávčat a selat do 20 kg doporučuje minimálně 1,5 až dva litry vody, u selat do 40 kg to je 2 až 5 litrů, u výkrmových prasat v hmotnosti 100 kg je minimum 5 až 6 litrů, u březích prasnic a kanců 5 až 8 litrů a u prasnic v laktaci 15 až 30 litrů. Přitom se vychází z toho, že napájecí voda pochází z věrohodného zdroje pitné vody bez nežádoucí bakteriální kontaminace.
Potřeba vody se úměrně roste se zvyšujícím se podílem bílkovin v krmné dávce. Ve vztahu ke struktuře krmné dávky vyžadují nejvíce vody prasata, kterým se podávají peletovaná krmiva, a to překvapivě více než prasata na suchém krmivu. Vyšší nároky na množství vody mají i nemocná prasata s příznaky horečky nebo průjmu.
Finální myšlenkou knihy Dr Michaeli Gilesové, která je ředitelkou British Pig Association a aktivní členkou britské vládní skupiny Pig Expert Group je, že dostatek čerstvé vody hraje důležitou roli v zajištění dobrých životních podmínek zohledňujících základní životní potřeby zvířat. A to včetně těch, která onemocní nebo jsou zranitelná jinými způsoby.*
Zdroj: The Pig Site