Červená prasata duroc, původem ze Spojených států amerických, jsou hlavním koncovým plemenem hybridizačních programů ve stovce zemí světa. Jejich finální hybridy jsou oblíbené díky rychlému růstu, nízké spotřebě krmiva a bezkonkurenční kvalitě masa. Velikost světové čistokrevné populace je odhadována na téměř milión kusů.
První šlechtitelská organizace měla název Duroc or Jersey Red Swine Club (1882), jelikož existovaly dvě varianty tohoto červeného plemene, red jersey a duroc. Původ varianty red jersey je nejasný, toto plemeno se vyskytovalo v oblasti New Jersey a pravděpodobně pochází z dovozu starých anglických berkshirů. Rodina červených prasat duroc vznikla ve státě New York a jméno plemeni bylo údajně dáno po slavném klusáckém hřebci Duroc. Mezi další plemena, která se podílela na vzniku plemene duroc, byl zařazen červený berkshire z Connecticutu a red rock z Vermontu, dále červená guinejská, španělská, portugalská prasata a diskutabilní plemeno tamworth.
První plemenná kniha vyšla v roce 1885 a na veletrhu v Chicagu v roce 1893 získal duroc obrovskou popularitu, která trvá dodnes. Název plemene byl sjednocen na duroc až v roce 1934, kdy vznikla jediná organizace United Duroc Swine Registry za účelem registrace a propagace plemene duroc. Další zušlechťování plemene probíhalo v Ohiu, Kentucky, Illinois, Indianě, Iowě a Nebrasce. Duroc se stal pro americké farmáře výzvou. Rozšíření plemene bylo urychleno mnoha významnými úspěchy v reprodukci a dlouhověkosti v mateřské pozici a v rychlosti růstu a kvalitě masa v otcovské pozici.
Více se dočtete v článku Ing. Jaroslava Smitala, Ph.D., který vyjde v lednovém čísle časopisu Náš chov.*