26.10.2007 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dvojnásobný svátek koní u řeky Labe

Kůň a Koně v akci, tak se jmenují dvě nejvýznamnější mezinárodní výstavy reprezentantů rodu Equus v České republice. Delší historii má prvně jmenovaná přehlídka koní a veletrh všeho, co k nim patří z Lysé nad Labem: premiéra se tam odehrála v roce 1994. Pardubice sice vstoupily na stejnou scénu o pět let později, ale svůj slavný a rozlehlý areál rezervovaly především prezentaci jednotlivých plemen koní a jejich chovatelů. Většina šampiónů si proto odváží své tituly od Taxisu.

Pražská společnost In – Expo Group pozvala do Lysé tři české státní podniky: Národní hřebčín Kladruby nad Labem, Zemský hřebčinec Písek a Zemský hřebčinec Tlumačov. Dostihový spolek z Pardubic vsadil již po několikáté na atraktivního zahraničního hosta a tak po slovinské Lipici nebo islandských koních mistra světa Uli Rebera z Lipperthofu v Německu přijel tentokrát Národní hřebčín Topolčianky ze Slovenska. A přivezl nejen své „bílé perly“, lipicány linií Maestoso, Siglavy, Favory a Neapolitano.

Slavní, krásní, silní
Ve středu Čech byla opět otevřena pomyslná Dvorana slávy, aby přivítala dalších pět osobností angažujících se významně ve světě koní.
Letos se vyvolenými stali kavkazský dostihový trenér Arslangirej Michailovič Šavujev, bývalý výkonný tajemník Asociace svazů chovatelů koní a současný poslanec Ing. Karel Kratochvíle, celoživotní propagátoři jezdeckého sportu Jiří Gebauer a Miroslav Svozil i nejstarší žijící československý olympionik František Hrúzik. Ten startoval v sedle Omena ve všestrannosti na XVII. LOH v Římě 1960.
U stejné řeky Labe (ale o 70 kilometrů dál proti proudu) zase věnovali podstatnou část doprovodného programu plemenům, která pocházejí či přicházejí z východu planety Země. Vedle lipicánů, arabských plnokrevníků a Shagya – arabů se proto dostalo rovněž na huculy, achaltekinské, altajské, kabardinské nebo karačajevské koně.
Lysá nabídla vyhlášení nejkrásnějších lichokopytníků ve dvou hlavních kategoriích i soutěž o nejlepší český výrobek na hipologickém trhu. Tentokrát si cenu „Zlatý kůň“ odvezla firma KSK – BELT za schodnici na rampu přívěsů, tahačů a přepravních transportérů.
Pardubice kontrovaly festivalem těžkých vah a kopyta chladnokrevníků se zarývala do stejné půdy, po které kdysi cválal Železník za čtvrtým vítězstvím ve Velké pardubické.

Chladnokrevná elita
Cena oráčů o ruchadlo bratranců Veverkových se ani nemůže konat jinde, než pár kilometrů od Rybitví, kde František a Václav žili. Nejúspěšnějším ze všech mužů za pluhem byl Miloslav Čmejla z Chodoun u Roudnice nad Labem. Zapřaženy měl devítiletou Katku a jedenáctiletou Zorku, hnědky disponující krví s podílem norika.
Soutěž v těžkém tahu vyhrál tandem Hiszpan – Miroslav Košťál. Vraník plemene ardenský kůň byl koupen v Polsku a pracuje pod Košťálovým vedením ve Vysoké Srbské na Náchodsku. Hiszpan jako jediný ze všech startujících ve finále přemístil na určenou vzdálenost náklad vážicí 1650 kg.
Nejlepší ovladatelnost při tažení klády prokázal mladý hřebec norického plemene, hnědák 54/16 Rainer. Na trati ho dirigoval Vladimír Hajtmar z Rovenska u Zábřehu. O tři týdny později exceloval Rainer společně se čtyřnohým kolegou jménem Rigo i v jednom z pěti dílčích kol Mistrovství Evropy chladnokrevných koní.

Pardubice, Koně v akci 2007
Šampióni jednotlivých plemen:

(Jméno koně, pohlaví, rok narození, otec koně, chovatel)

Českomoravský belgický kůň
72/824 Bacara, klisna, 2004, 2566 Baron, Ludmila Ondřejová (Zubří)
Slezský norický kůň
67/66 Dáša, klisna, 2004, 2691 Streimur, Ladislav Dvořák (Blahutovice)
Norický kůň
44/101 Cita, klisna, 2004, 2638 Nemo, Pavel Meisner (Božanov)
Hafling
47/423 Matra, klisna, 2003, 854 Nimrod, Miloš Prášek (Košťálov)
Velšský horský pony (sekce A)
Wilgenhaar´s Favorit, klisna,1994, Wilgenhaar´s Chopin, D. J. van de Wal (Nizozemsko)
Velšský pony (sekce B)
32/258 Apollon Edith Piaf, klisna, 2004, Thornberry Royal Diplomat, Sportovní klub Apollon (Chomutov)
Velšský kob (sekce D)
Tremona Rosina Mon, klisna, 2004, Gwenllan Brenin Mon, N. B. a E. M. Robertsovi (Cwymp Y Dail, Wales)
Podílový velš (WPBR)
43/949 Athabaska, klisna, 2003, 647 Hindukuš, Jitka Škaloudová (Cidlina – Březka)
Huculský kůň
Hroby XII, hřebec,1995, Hroby XXI, Hergelia Lucina (Rumunsko)
Shagya – arab
2943 Dahoman IV – CZ (Tamarix), hřebec, 2001, 4 Dahoman XI, Národný žrebčín Topolčianky (Slovensko)

Doprovodné soutěže
Těžký tah
Hiszpan, ardenský kůň, hřebec, 2000, Athos, Stanislaw Czoboda (Orchowek, Polsko)
Ovladatelnost
54/16 Rainer, norický kůň, hřebec, 2004, 2639 Ramgoš, Ludmila Jurčíková (Zlín)

Lysá nad Labem, Kůň 2007
Nejkrásnější koně

Malá plemena
659 Norek, hafling, hřebec, 1994, Nadin, Leonhard Reichl (Beyharting, Německo)
Velká plemena
Blackden Contessa, shirský kůň, klisna, 1998, Gronant Ace Card, Hazel Gordon (Curbishley Farm, Anglie)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down