13.07.2023 | 04:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EFSA doporučuje zvýšený dohled nad ptačí chřipkou

Virus vysoce patogenní ptačí chřipky (HPAI) se nadále ve velké míře šíří mezi mořskými ptáky v Evropě a způsobuje vysokou úmrtnost. Přitom se ale celková situace u drůbeže zlepšila. 

Podle  nejnovější zprávy  o ptačí chřipce Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) riziko pro širokou veřejnost zůstává nízké.

Od 29. dubna do 23. června zasáhla HPAI rozšířený areál volně žijících ptáků od nejsevernějších částí Norska až po pobřeží Středozemního moře. Mořští ptáci byli nyní také nalezeni mrtví ve vnitrozemí, a to nejen podél pobřeží. EFSA doporučuje aktivní dohled nad nemocí u volně žijících ptáků, zejména vodního ptactva, aby se lépe porozumělo biologii různých virů HPAI.

Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) vyhodnotilo, že riziko infekce virem HPAI v Evropě zůstává pro lidskou populaci nízké až střední pro osoby z povolání nebo jinak vystavené infikovaným ptákům nebo savcům (divokým nebo domestikovaným). Aby se riziko infekce dále snížilo, odborníci doporučují zvýšit informovanost veřejnosti. Lidé by se měli vyvarovat vystavení mrtvým nebo nemocným ptákům nebo savcům.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down