Situace týkající se influenzy ptáků se v Evropě i ve světě nadále vyvíjí, přičemž jsou hlášena nová ohniska u ptáků a příležitostné infekce u savců. Sporadické infekce u lidí byly hlášeny v zemích mimo EU, zatímco riziko pro veřejnost v EU zůstává nízké. To jsou některá zjištění v nejnovější zprávě Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA), Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) a referenční laboratoře EU (EURL) o influenze ptáků.
Viry vysoce patogenní influenzy ptáků (HPAI) způsobily nárůst případů u volně žijících ptáků, zejména u racků, v EU a nadále způsobují příležitostné infekce u savců. Počet ohnisek drůbeže v období od prosince 2022 do března 2023 v EU se snížil ze svého maxima v listopadu 2022. Abnormální hmotnostní úmrtnost racků byla pozorována v zemích jako Francie, Belgie, Nizozemsko a Itálie. Riziko infekce u drůbeže se může v nadcházejících měsících zvýšit, protože rackové se šíří do vnitrozemí a mohou se překrývat s oblastmi produkce drůbeže. EFSA a EURL doporučují, aby byly v oblastech produkce drůbeže zavedeny strategie prevence.
Dozor nad vnímavými savci
Mutace spojené s genetickou adaptací na savce byly zjištěny u některých cirkulujících virů jak u savců, tak u ptáků. Kromě toho nedávné případy hromadné úmrtnosti u savců, jako jsou lachtani, naznačují potenciální přenos viru HPAI mezi savci. V této souvislosti vědci EFSA a EURL doporučují rozšířit a posílit dohled nad volně žijícími a farmovými savci, zejména norky a prasaty, v určitých oblastech, kde se vyskytuje HPAI.
Nízké riziko pro běžnou populaci
Zatímco byly hlášeny sporadické infekce influenzy ptáků, vedoucí k závažným onemocněním a smrtelným následkům, infekce u lidí zůstávají vzácným případem. Většina závažných infekcí u lidí, které byly nedávno hlášeny ze zemí mimo EU, souvisela s lidmi, kteří byli vystaveni nemocnému a mrtvému drůbeži a neměli na sobě osobní ochranné prostředky, zejména v malých chovech na dvorku. ECDC vyhodnotilo, že riziko pro širokou veřejnost v Evropě zůstává nízké a nízké až střední pro pracovníky a další osoby, které přicházejí do styku s potenciálně infikovanými nemocnými a mrtvými ptáky a savci. ECDC potvrzuje, že viry HPAI, které jsou v současné době v oběhu, jsou citlivé na antivirotika, která jsou dostupná lidem, a že tyto viry se přednostně vážou na ptačí receptory přítomné u ptáků, a nikoli na receptory podobné člověku. ECDC, EFSA a EURL doporučují vhodné používání osobních ochranných prostředků při kontaktu s ptáky. Osoby vystavené infikovaným ptákům nebo savcům by měly být testovány a sledovány, aby byly včas identifikovány potenciální případy přenosu.
EFSA Press