20.07.2022 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EFSA prodlužuje kampaň proti africkému moru prasat

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) pokračuje v úsilí o zastavení šíření afrického moru prasat. Prodlužuje kampaň proti této chorobě o třetí rok a ve čtyřech zemích zahajuje nové pilotní aktivity. Druhým rokem poběží kampaň také v České republice, která je aktuálně bez výskytu onemocnění – africký mor prasat se v ČR podařilo v roce 2019 úspěšně vymýtit (dne 19. 4. 2019 byl obnoven status země prosté AMP). Avšak riziko opětovného zavlečení infekce vzhledem k aktuálnímu výskytu nákazy v sousedních zemích, jako jsou Polsko a Německo, zůstává vysoké.

Již třetím rokem bude probíhat rozsáhlá kampaň Evropského úřadu pro bezpečnost potravin, jejímž cílem je pokračovat ve zvyšování povědomí o africkém moru prasat (AMP) v evropských hospodářských chovech. Kampaň, která se zaměřuje na oblast střední a jihovýchodní Evropy, probíhá ve spolupráci s místními orgány v osmnácti zemích: Albánii, Bosně a Hercegovině, Bulharsku, Černé Hoře, České republice, Estonsku, Chorvatsku, Kosovu, Litvě, Lotyšsku, Maďarsku, Severní Makedonii, Polsku, Rumunsku, Řecku, Slovensku, Slovinsku a Srbsku.

Kampaň bude cílit na zemědělce a také veterinární lékaře a myslivce, kteří hrají důležitou roli při poskytování poradenství zemědělcům v oblasti biologické bezpečnosti na farmách.

„Africký mor prasat je vysoce nakažlivé onemocnění, které se šíří v regionech Evropy, jež dosud nebyly zasaženy. Šíření této nákazy představuje celosvětovou hrozbu a způsobuje ničivé ztráty chovatelům prasat v Evropě i mimo ni,“ vysvětluje výkonný ředitel EFSA Bernhard Url.

„Společně s našimi partnery z místních úřadů se snažíme oslovit zemědělce, jejichž hospodářská zvířata a živobytí byly touto smrtelnou nemocí zasaženy. Cílem kampaně #StopASF je informovat zemědělce, ale i veterináře a myslivce o tom, jak důležitá je detekce, prevence a hlášení výskytu nemoci.“

Kampaň Zastavme africký mor prasat je součástí pokračujícího úsilí Evropské komise a dalších mezinárodních orgánů o zastavení šíření AMP v EU a sousedících zemích.

Co je africký mor prasat?

Africký mor prasat (AMP) je smrtelné virové onemocnění, které postihuje domácí a divoká prasata. Virus je pro člověka neškodný, v mnoha zemích ale způsobuje značné socioekonomické problémy. Proti AMP v současnosti není v Evropě schválena žádná vakcína, vypuknutí nákazy proto může vést k porážce velkého počtu prasat v postižené oblasti.

Na koho kampaň cílí?

Kampaň je zaměřena na skupiny osob a jednotlivce, kteří přicházejí do styku s domácími a divokými prasaty, zejména na chovatele prasat, myslivce, lovce a veterináře. Cílem kampaně je s pomocí místních veterinárních organizací, zemědělských a mysliveckých sdružení a dalších příslušných subjektů zvýšit povědomí o tom, jak zabránit šíření AMP.*

 

Další informace

Pro více informací, informační přehledy, infografiky, připravené příspěvky pro sociální sítě a další materiály navštivte s stránku kampaně na webu EFSA.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down