Zdravotní stav zvířat má vliv na produkci, welfare a efektivnost chovu nemocného zvířete, ale i chovu jako celku. Zejména u častěji se vyskytujících onemocnění dojného skotu (jako jsou mastitidy či nemoci paznehtů) je důležité přesně kvantifikovat přímé a nepřímé ekonomické aspekty výskytu onemocnění.
Výskyt klinických mastitid je u nás aktuálně jediným přímým ukazatelem zdraví definovaným v chovném cíli holštýnského plemene. Jako nepřímé znaky spojené se zdravím jsou zde zahrnuty např. ztráty telat, dlouhověkost a plodnost. V selekčním indexu SIH jsou rovněž využívány nepřímé znaky charakterizující zdraví mléčné žlázy – počet somatických buněk (SCS), znaky lineárního popisu vemene a končetin. Jak už bylo zjištěno, aktuální selekce na základě lineárního popisu exteriéru má sice nepřímý pozitivní efekt např. ve snižování výskytu onemocnění paznehtů a mastitid, nicméně přímá selekce na znaky zdraví by vedla k vyšší selekční odezvě a především, zvířata by byla selektována s vyšší přesností. Prevalence jednotlivých zdravotních poruch a onemocnění se v průběhu života krávy mění. Proto se předpokládá, že selekce na základě komplexního znaku (např. výskyt onemocnění paznehtů) vede k částečné ztrátě informací a nemůže úplně nahradit přímou selekci na specifické zdravotní znaky (např. dermatitida, vřed, nemoc bílé čáry). Ve světě jsou se stejným účelem stanovovány parametry dalších zdravotních znaků, jako je např. výskyt metabolických poruch a metritid, a očekává se, že stále důležitější roli bude v tomto směru hrát genomické hodnocení zdraví.
Pro korelované znaky máme spočítány vlastní ekonomické váhy, např.: obsah tuku 5282 Kč/%, obsah bílkovin 10 962 Kč/%, SCS -650 Kč/skóre, plodnost 200 Kč/%, dlouhověkost 2093 Kč/rok, vše vyjádřeno na krávu a rok. Tím je rovněž zohledněn přímý ekonomický význam těchto znaků. Všeobecně je možné říct, že celkový chovatelský efekt onemocnění je trojnásobně vyšší než přímý ekonomický efekt, se kterým se počítá pro potřeby šlechtění. Uvedené platí pro výskyt mastitid, ale s velkou pravděpodobností i pro onemocnění paznehtů.*
Ing. Zuzana Krupová, Ph.D., Ing. Emil Krupa, Ph.D., Ing. Marie Wolfová, Ph.D.,
Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i, Praha-Uhříněves
Podrobněji v časopisu Náš chov 8/2018.