Ing. Vladimír Pikora, Ph.D., hlavní ekonom společnosti Next Finance, který vystoupil na konferenci společnosti VVS Verměřovice v Mistrovicích, předpovídá útlum české i evropské ekonomiky.
Ekonomika EU bude ztrácet
Ekonom Vladimír Pikora v úvodu konstatoval, že evropská ekonomika v posledních letech zaostává za Spojenými státy. „Co je důležité, ani Čína už nemá takový růst jako v minulosti. Zatímco my jsme kolem roku 2000 rostli kolem 3 až 4 %, čínská ekonomika rostla o 8 %. Čínská ekonomika před krizí v roce 2008 rostla až o 15 %, ale nyní má tendenci zpomalovat, neboť ekonomika bohatne a nemůže si neustálý růst o 15 % dovolit. Čína je z toho velmi nervózni, dali si cíl sedmiprocentní růst HDP, ani to se jim asi nepodaří. Časem asi sklouzne někam na úroveň USA,“ předpovídá ekonom, který také konstatuje, že pokud se něco nezmění, Evropa své postavení ve světové ekonomice ztratí. „Problém Evropy je imigrace. Nevyhne se nám. Do roku 2050 má být na planetě 10 miliard lidí, dnes je to 7 miliard. A lidé půjdou do Evropy, bude je lákat. Příchod lidí bude ohromný a Evropa s tím bude mít problém. Většina imigrantů je nezaměstnatelných. Eurozóna v budoucnu poroste jen asi o 1,6 %, podle předpovědi Mezinárodního měnového fondu příští rok a dále bude Evropa zpomalovat.
Kdo jednou zaplatí miliardy za intervence ČNB?
Ekonom komentoval intervenci centrální banky, neboť v důsledku nabídky dluhopisů a politiky ČNB, která zvýhodňuje vývoz, vzniká obroský tlak na korunu. „V poslední době ČNB intervenuje přes 7 miliard každý den, aby udržela kurz. Celkově již centrální banka intervenovala přes 600 miliard Kč. V příštích měsících to bude měsíc co měsíc 130 miliard, aby kurz udržela tam, kde je. To jsou obrovské peníze a není to udržitelné. Buď tlak na posílení koruny vyprchá, nebo to ČNB vzdá,“ míní Pikora. „ Až koruna po skončení intervencí posílí, co se stane s rezervami? Přinesou ztrátu nebo zisk,“ ptá se. Výsledek: technologicky zaostáváme, stáváme se montovnou a skladem, budeme chudí příbuzní – lékaři utíkají do Německa.
Jak je na tom česká ekonomika
Podle přednášejícího se všechny pozitivní impulzy v tuzemsku již vyčerpaly a již nelze dále udržet nebo dokonce zrychlit ekonomický růst. Zatímco průmyslová produkce v prvním kvartálu rostla o 3 %, ve druhém již jen o 2,1 %. Česká ekonomika je založená na autech, ale těch nelze již více prodávat. Stavební produkce ve druhém čtvrtletí poklesla oproti prvnímu o 12 %. Počet stavebních zakázek meziročně vzrosl o 38,6 %, ale u velkých zakázek klesla průměrná cena. U inženýrských staveb poklesla cena o 19,3 %. Realizují se tedy menší projekty. Domácnosti naopak začaly investovat více. U pozemního stavitelství průměrná zakázka podražila o 27 %.*
Celý článek najdete v tištěné verzi časopisu Náš chov 1/2017