Do ekonomiky chovu prasat se promítá výživa, zdravotní stav, užitkové parametry zvířat, úroveň technologie a organizace práce. Velmi významným faktorem, který však nemůže chovatel ovlivnit, je realizační cena. Díky jejímu poklesu v roce 2014 se ve většině sledovaných zemí EU vykazovala ztráta.
Chov prasat je z pohledu výživy obyvatel a spotřeby produktů rostlinné výroby významným odvětvím živočišné výroby nejen v České republice, ale i v ostatních státech Evropské unie. V řadě evropských zemí je pozorován trvalý a významný pokles stavů prasat, který je důsledkem dlouhodobě nepříznivé ekonomické situace v chovu prasat, která pokračovala i v letech 2013-2014. Podle průzkumu v zemích zapojených do mezinárodního šetření nákladů prasat InterPIG se očekává v letech 2015 a 2016 pokles stavů prasnic ve všech sledovaných zemích. Zatímco Rakousko, Belgie, Dánsko Nizozemsko a Německo předpokládají pokles stavů prasat v obou letech v rozmezí 3-5 %, ve Francii 1,5-2 %. Západní chovatelé uvádějí tlak na růst nákladů z důvodu ochrany životního prostředí (nakládání s chlévskou mrvou), v některých zemích také sílí tlak na snížení užívání antibiotik ze strany zpracovatelů a obchodníků. Aktuálně se i velcí chovatelé prasat v Belgii, Dánsku a Nizozemsku, které v minulých letech vykazovaly velké zisky, potýkají s finančními problémy. Vzájemné srovnání ekonomiky výroby vepřového masa mezi hlavními evropskými producenty je tak velmi aktuálním tématem. Umožňuje vymezit pozici tuzemských chovatelů prasat vůči mezinárodní konkurenci a zjistit příčiny rozdílných ekonomických výsledků.
Až na výjimky byla v zemích Evropské unie v celém sledovaném období 2013-2014 vykázána ztráta. Zisk vykazovalo pouze Rakousko a Španělsko a třetina nejlepších chovatelů v Dánsku a Francii. Česká republika vykázala v roce 2013 náklady vyšší, než dosáhli nejlepší producenti EU, ale srovnatelné s Německem. V roce 2014 se ztráta České republiky na nejlepší producenty EU dále snižovala a výsledky byly srovnatelné s Nizozemskem, Rakouskem i Německem.*
Více se dočtete v květnovém čísle časopisu Náš chov