Evropská unie zažívá turbulentní výkyvy cen mléka a rok 2016 a 2017 byl v důsledku poklesu CZV mléka pro řadu zemědělských podniků těžkou zkouškou. Cena mléka je pro ekonomiku výroby významným faktorem, nikoliv však jedinným. Cílem článku je porovnat ekonomické výsledky výroby mléka v zemědělských podnicích ve vybraných zemích EU a do ekonomiky podniků proniknout blíže.
Vývoj CZV mléka ve vybraných zemích EU v období let 2015-2017 je patrný z grafu 1. Graf slouží především k porovnání trendů, nikoliv samotné úrovně CZV, neboť ceny jsou sledovány za rozdílnou kvalitu mléka. Všechny země zaznamenaly v roce 2016 cenový propad. Země, ve kterých nebyl tak značný propad ceny na jaře 2016, jsou Dánsko a Itálie. Naopak, Česká republika se dostala až na minimální CZV 21,90 EUR/100 kg a Polsko na 22,06 EUR/100 kg a na dolní hranici ostatních zemí zůstávají i během roku 2017. V polovině roku 2016 začaly ceny výrazně stoupat a po stagnaci v prvním pololetí roku 2017 pokračoval růst ceny až do konce roku. Všeobecně se jako nejvíce fluktuující ukazují být ceny v Nizozemsku, které se z ceny 23,55 EUR/100 kg dostaly v prosinci až na 36,85 EUR/100 kg.
Vzhledem k tomu, že v zemích EU panuje rozdílné ekonomické prostředí, není vyšší CZV mléka zárukou lepších ekonomických výsledků a naopak. Je nutné uvažovat s rozdílnými cenami vstupů, včetně cen výrobních faktorů a samozřejmě s výkonností podnikových procesů. Jedním z primárních předpokladů dalšího rozvoje produkce mléka jsou dobré ekonomické výsledky na úrovni zemědělského podniku. Jak tedy vypadá ekonomika produkce v oblastech, které soupeří v evropském prostoru? V dalším textu jsou analyzovány ekonomické výsledky 35 typických zemědělských podniků (farem) s výrobou mléka, které reprezentují výrobu mléka v 11 zemích EU.
Ing. Iveta Bošková, Ph.D.
Ústav zemědělské ekonomiky a informací
Celý článek najdete v NCH 2/2018.