29.06.2021 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Elitní nákupní trh plemenných beranů a šampionát šedé ovce vřesové

Již několik let je součástí programu Krajského Středočeského sdružení, které se pravidelně koná na přelomu května a června v sedlčanském chovatelském areálu ve Zberazké ulici i elitní nákupní trh beranů šedé ovce vřesové. Letos využil klub chovatelů šedých vřesovek nabídku pořadatelů a do programu zařadil i přehlídku beranů starších ročníků a chovných bahnic s jehňaty. Pod názvem Šampionát plemene šedá ovce vřesová tak vznikla divácky poutavá a pro chovatele vřesovek významná přehlídka ilustrující současný stav populace tohoto plemene v českých chovech.

Do katalogu elitního nákupního trhu bylo zapsáno celkem dvacet osm beranů ročníku 2020 z osmi chovů. Bonitováno bylo nakonec dvacet tři zvířat linií Varadero, Veron, Vermouth, Vesmír, Virtual, Vojta, Vrut a Vřes. Většina předvedených vřesováků byla hodnotiteli Ing. Richardem Konrádem a Ing. Ladislavem Strnadem zařazena do výsledných elitních tříd (9 beranů ER, 7 EA, 5 EB). Jeden beran byl klasifikován ve třídě IA a jeden beran byl vyřazen pro velmi měkké spěnky. Obecně vysoká kvalita beranů ztížila komisi pro výběr Šampionů trhu, ve které se k pánům Konrádovi a Strnadovi přidal Ing. Tomáš Klíma, první místopředseda Svazu chovatelů ovcí a koz, určení těch prvních tří nejlepších. V předvadišti zůstalo po bonitaci původně sedm špičkových zvířat, z nichž komise vybrala nakonec takto – druhým vícešampionem trhu se stal Vesmír chovatele Karla Suchopára z hospodářství Sedlečko mansion consulting & Partners s. r. o. z Neustupova, prvním více šampionem Vřes z chovu paní Heleny Písaříkově a pana Radka Říhy. Jako nejlepšího berana letošního ENT vybrala komise berana linie Vojta Ing. Jaroslava Adama z Miličína. Spolu s poháry za umístění předal vítězům předseda klubu Filip F. Vancl spolu se zástupkyněmi sponzora trhu, firmou AWD, věcný dar pro berana šampiona – pytel krmných granulí.
Program dne dále pokračoval komentovanou prohlídkou zvířat vystavených v rámci přehlídky starších plemenných beranů a kolekcí bahnic s jehňaty. Návštěvníci přehlídky si mohli vyslechnout zajímavosti z chovu vřesovek od samotných vystavujících chovatelů a obdivovat nádherná zvířata, která zde byla představena. Zároveň s prohlídkou byly vystavené vřesovky diváckou porotou hodnoceny ve dvou kategoriích – Nejkrásnější kolekce, pro vystavené bahnice s jehňaty a Pan Beran roku 2021 pro starší berany zařazené do chovů.
Divákům se nejvíce líbil beran Roger linie Varadero narozený v roce 2013 z hospodářství Farma Mirin chovatelů Ing. Ingrid Štěpánové a Ing. Jaromíra Vlčka z Bouzova – Podolí, čestná uznání pak získal Vřes paní Písaříkové a pana Říhy z Nýřan a sedlečský Vesmír, který byl i součástí divácky vyhodnocené Nejkrásnější kolekce vřesovek.*

Filip Faun Vancl
předseda
Klubu chovatelů šedé ovce vřesové

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down