Emoce na vysoké noze u velkých hospodářských kopytníků

Emoce cloumají nejen lidmi. I zvířata prožívají v reakci na některé vnější podněty emoce, tedy určité psychické a fyziologické stavy, jejichž projevy odrážejí i momentální náladu nebo temperament jedince. Pozitivní i negativní emoce mají evoluční základ a jejich nedílnou součástí je vzrušení (latinské motio znamená pohnutí). Emoční stavy se střídají a vzájemně prolínají.

Sledování emocí je zatím dosti náročný proces, proto se vědecká komunita snaží najít jednoznačné a snadno detekovatelné znaky (chování, grimasy), z nichž lze usuzovat na aktuální vyladění zvířete.

Průvodní jevy emocí: fyziologie a chování

Historicky se monitoring fyziologických změn spojených s emocemi u hospodářských kopytníků soustředil na srdeční činnost (tep) a koncentraci hormonů (především kortizolu), jež lze stopovat nejen v krvi, ale i v mléce, slinách, moči, srsti nebo výkalech. V posledních letech se ruku v ruce s technickým i biologickým pokrokem prosazují jiné parametry srdeční a hormonální činnosti, a také méně invazivní metody odběru. I proto se výzkum nyní upírá k hodnocení emocí pomocí behaviorálních ukazatelů (chování), protože se zvířetem není třeba manipulovat, stačí jej pozorovat. A to dokonce pomocí kamery a s využitím analýzy obrazu a umělé inteligence (o tom někdy jindy). Z čitelných záběrů lze rozpoznat nejen celkové držení těla a „obrysové“ projevy (např. stříhání či třepání ušima, házení hlavou nebo švihání ocasem), ale i výrazy obličeje (tvářovou mimiku, grimasy). Mimicky výrazným druhem je například kůň. Velké množství svalů v oblasti hlavy (nejen kolem uší, ale i struktury kolem očí, nozder a huby nebo žvýkací svaly) nabízí širokou paletu výrazů, z nichž lze efektivně vyčíst vyladění jedince. Tvářová mimika je důležitá i v komunikaci a rozpoznávání emočního vyladění jedince, ať už vyjadřovaným aktivně (hrozby, strach či výzva ke vzájemné péči o srst nebo ke hře), nebo pasivně (bolest, frustrace).

Oko do duše okno

U zvířat, včetně krav a koní, o jejich emocionálním rozpoložení hodně prozradí oko. U krav je prokázáno, že spolehlivým ukazatelem negativních emocí je právě do široka otevřené oko a velkou měrou viditelné oční a naopak při prožívání pozitivního emocionálního prožitku mají krávy bělmo méně viditelné, než v neutrální situaci. U koní značí uši směřující uvolněně dopředu pozitivní situaci, pozornost směřovanou vůči podnětu a dobré vyladění, zatímco uši napjaté, směřující vzad evokují nelibost, a uši rozklížené do stran bolest. Hra koňských uší ale může být pro nezkušeného pozorovatele matoucí. Dozadu mohou směřovat i uši koní právě prožívajících něco pozitivního v oblasti za hlavou (např. drbání).

Poloha ocasu a celkový postoj

Při čekání na dojení směřovaly uši dopředu, krk byl mírně svěšený a ocas nehybně visel. Mnozí autoří poukazují na změnu držení těla u krav prožívajících bolest a s tím spojené negativní emoce, kdy mají krávy prohnutá záda, drží hlavu nízko a jsou přehnaně pozorné vůči bolestivé části těla. Rovněž koně prožívající bolest a negativní emoce mají zatnuté svaly nejen na hlavě, ale i jinde po těle. Přestože mají býložraví kopytníci tendence své emocionální prožívání spíše skrývat, existují indikátory, s jejichž pomocí lze jejich aktuální emocionální rozpoložení dobře odhadnout. I člověk zkušený s daným druhem k tomu často potřebuje trochu cviku. Některé indikátory jsou si napříč druhy podobné, jiné se naopak liší a mohou způsobovat vážná nedorozumění. Vždy je důležité brát v potaz též individualitu jedince (někteří koně mají například přirozeně viditelné bělmo, čímž působí emočně vypjatě i v naprostém klidu) a další aspekty, které mohou ovlivňovat jeho aktuální emocionální stav a welfare.

 Celý článek v NCH9/2024.*

Ing. Zuzana Vyskočilová, doc. Ing. Jitka Bartošová, Ph.D., Ing. Barbora Valníčková, Ph.D., Ing. Radka Šárová, Ph.D., oddělení etologie, VÚŽV, v. v. i., Praha-Uhříněves, katedra etologie a zájmových chovů, FAPPZ ČZUv Praze, The Hebrew University of Jerusalem, The Robert H Smith Faculty of Agriculture, Food and Environment

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down