23.10.2001 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Emory – rámec a kapacita

Stát Illinois v USA z pohledu chovatelů holštýnského skotu proslavili tři slavní rodáci – Glendell Arlinda Chief, Walkway Chief Mark a MJR Blackstar Emory. Všichni tito tři býci mají významný vliv na chov holštýna po celém světě.

Emory patří mezi pouhých šest býků v USA, kteří mají hodnocení vlastního typu EX-97. Z jeho plemenných hodnot a plemenných hodnot jeho synů je zřejmé, že je schopen tento špičkový typ ojedinělým způsobem předávat na další generace býků a krav.

Původ
Začátkem roku 1990 se na seznam elitních krav v USA dostala plemenice z chovu Mika Richtera MJR Rotate Elsie VG-88. Šlo o krávu s velkým tělesným rámcem, širokým a hlubokým hrudníkem a perfektním vemenem. Měla potenciál být hodnocena až 92 body. Co přesvědčilo šlechtitele společnosti Select Sires o nákupu syna této plemenice byly její dvě dcery po Trifectovi. Trifecta nebyl zlepšovatel stavby vemene, přesto měly jeho dcery z Elsii výbornou stavbu vemene. Již ve věku šest měsíců, kdy byl Emory zakoupen na inseminační stanici, svými tělesnými parametry převyšoval své stejně staré vrstevníky. Emory měl dvě plné sestry s velmi dobrým hodnocením exteriéru a jednu polosestru po Eltonovi.
Jednou z nejdiskutovanějších matek v původu Emoryho je jeho bába MJR Milestone Eloise G-78. Především díky jejímu špatnému exteriéru byl Emory podceňovaným býkem. Její typ byl pro mnohé chovatele a šlechtitele nepříjemným překvapením, protože se v jejím původu nacházela kombinace býků Elevation x Fond Matt. Tato kombinace je totiž řazena mezi „zlaté“ kombinace v chovu holštýna. Jak ale ukázal čas, byly tyto obavy zbytečné.

Plemenné hodnoty
Emory byl prověřen v testačním programu společnosti Select Sires. První oficiální výsledky, které získal v lednu 1995, ho umístily na 8. místo v TOP 100 TPI. Na čele tohoto žebříčku byli býci Mascot a Mandel. Z nových býků se v TOP 100 TPI nejvýše umístili Bellwood na 3. místě, a synové Blackstara Juror na 6. a Factor*RC na 9. místě. Další synové Blackstara v TOP 20 byli RC Matt, Mystique, Meadowlord a Darkstar. Přestože měl Emory typ hodnocen +2,16, byla to nejnižší plemenná hodnota ze sedmi synů Blackstara v TOP 20. Kromě toho měl i nejnižší plemennou hodnotu pro produkci bílkovin. Jeho produkční data založená na hodnocení 74 dcer byla +905 kg mléka, +18 kg tuku (-0,14 %) a +23 kg bílkovin (-0,05 %). Mezi nejlepšími syny Blackstara měl nízké plemenné hodnoty pro produkci mléčných složek a protože byla jeho matka matky hodnocena pouze 78 body pro typ, nebyl Emory příliš využíván jako otec býků. Nejlepší plemenice v USA byly kontrahovány především Bellwoodem, RC Mattem, Jurorem atd. a Emory byl používán hlavně v chovech s komerční produkcí mléka. Při vývozu inseminačních dávek byl limitován nízkým procentickým obsahem mléčných složek a proto nebyl příliš používán mimo USA.

Druhá vlna dcer
Kvalita býka a kvalita jeho prověření se dá posoudit podle výsledků druhé vlny dcer. Hodnoty býků s nadhodnocenými výsledky klesnou a naopak býci, kteří jsou schopni zopakovat své výsledky i na druhé vlně dcer si své hodnocení udrží nebo zlepší. Nástup druhé vlny dcer do prověření Emoryho naznačil, že plemenné hodnoty tohoto býka zůstanou na stejné úrovni. To bylo velké překvapení pro ty, kteří Emorymu na základě špatného hodnocení druhé matky v rodokmenu předpovídali velký propad. A to i přesto, že ostatní superhvězdy chovu jako byli Elevation, Valiant, Starbuck nebo Aerostar, kteří měli druhé matky, které nedosáhly na velmi dobré hodnocení exteriéru, tento předpoklad nepotvrdili. Ironií bylo, že ze synů Blackstara, kteří působili u Select Sires, byl spíše upřednostňován RC Matt, jehož prověření v typu pokleslo s nástupem druhé vlny dcer. RC Matt měl v červenci 1995 plemenné hodnoty +1,79 typ; +1,10 index vemene a +1,25 index končetin. Do listopadu 1998 klesly tyto hodnoty na +0,72 typ; +0,44 index vemene a –0,61 index končetin.
Když nic jiného, tak Emoryho druhá vlna dcer ještě více podtrhuje jeho schopnost dělat pevnou konstituci. V populaci působí velmi málo býků, kteří umí dělat rámec a konstituci tak jako Emory. Plemenné hodnoty pro tělesný rámec a konstituci přesáhly +3,00 odchylky. Dále na své potomstvo přenáší skloněnou pánev, strmé postavení zadních končetin, velmi dobrý úhel paznehtu a vysokou patku.
Největší předností Emoryho je stavba vemene, kterou velice dobře přenáší prostřednictvím svých synů do populace holštýna. Emory dělá pevné upnutí předních čtvrtí, vysoké zadní vemeno, pevný závěsný vaz a uzavřené rozmístění předních struků. Je jedním z nejlepších býků v populaci pro zadní šířku vemene. Jak již bylo uvedeno výše, po Emorym jsou zvířata s pevnou konstitucí. To se ale podepisuje na jejich dojném typu, protože jeho dcery nemají příliš otevřené a dostatečně skloněné žebro. Svůj podíl na pevné konstituci a horším dojném typu dcer Emoryho má pravděpodobně i jeho druhá matka a její otec Poverty Hollow Milestone. Milestone byl syn Telstara z dcery Ivanhoea. Je zajímavé, že další syn Telstara Hanover-Hill Triple Threat, měl stejný typ po otci jako Milestone – pevnou kostru, mimořádný rámec, skloněnou pánev a pevné končetiny.
Emory má kromě tělesné stavby další výhodu, kterou je produkce mléka. Se svým typem po otci by měly dcery Emoryho zanechat jeho charakteristické rysy ve stádě. Dcery Emoryho jsou velmi vhodné pro zapouštění vysoce produkčními býky. To z toho důvodu, že řada těchto býků má nižší rámce, slabší kapacitu a vady na stavbě vemene.

Synové
Ze synů Blackstara, kteří se umístili v TOP 10 TPI, měl Emory nejmenší počet testovaných synů. Ve společném testačním programu společností Select Sires a Sire Power bylo testováno 35 synů, společnost ABS Global testovala 14 synů. Dnes získávají tito býci své plemenné hodnoty.
Synové Emoryho nejsou výraznými zlepšovateli kilogramů mléčných složek. K jejich největším přednostem ale patří špičková tělesná stavba, stavba vemene a končetin. Emory má v srpnovém žebříčku TOP 100 TPI pět synů. Jeho synové zároveň ovládli žebříček býků jak pro typ, tak i pro produkci mléka. Mezi 30 nejlepšími býky pro typ je Emory zastoupen šesti syny. Více jich má pouze Juror (7). Charakteristickým znakem synů Emoryho jsou velké tělesné rámce, pevná konstituce a především zadní výška a šířka vemene.
Absolutně nejvyšší plemennou hodnotu pro kg mléka v USA má Fusted Emory Blitz. Blitz čerpá své špičkové plemenné hodnoty z obou stran rodokmenu. Po Emorym zdědil schopnost pro přenos velkého tělesného rámce, pevné konstituce, výbornou stavbu končetin a špičkovou stavbu vemene. Přestože na své potomstvo přenáší +1243 kg mléka, jsou vemena jeho dcer mělká, mají pevný závěsný vaz a uzavřené rozmístění předních struků. S plemennou hodnotou pro zadní šířku vemene +4,51 patří mezi absolutní špičku v chovu holštýna. Po své matce Fustead Tesk Bev získal vysokou produkci. Ta na své maximální laktaci nadojila přes 20 700 kg mléka. Má 90 bodů pro stavbu vemene a končetin a celkový typ. Kromě toho, že je Blitz na čele žebříčku pro produkci mléka, patří také mezi nejlepší býky s celkovou tělesnou stavbou.
Na čele žebříčku býků v USA pro typ je Four-Of-A-Kind Eland. Jeho plemenná hodnota pro tento znak je +3,38. Fascinující jsou jeho kombinace plemenných hodnot pro všechny čtyři hlavní indexy: +2,54 index vemene; +2,43 index končetin; +2,39 index tělesné stavby a +2,99 index mléčného typu. Eland pochází z dcery Southwinda, která na své maxinální laktaci nadojila přes 13. 700 kg mléka a má 91 bodů za hodnocení typu. O tom, že Eland pochází z rodiny, která umí dělat typ svědčí i to, že z této rodiny pochází i Mtoto. Ten byl po dlouhou dobu nejlepším býkem pro typ a dnes je pravděpodobně nejlepším synem Preluda. Eland je syndikátní býk, který je nyní ustájen na stanici společnosti Select Sires.
Nejlepším synem pro stavbu vemene je Springhill-Oh Algonquin. Quin je plným bratrem býka Ellipsis, který patří mezi nejlepší zlepšovatele mléčné produkce v USA. Matka Maspringhill Cherokee nadojila na první laktaci přes 14 800 kg mléka s vysokým obsahem bílkovin. Dalšími býky v jejich původu jsou Mascot a Cleitus.
Podle selekčního indexu TPI vyniká mezi syny Emoryho Sandy-Valley Forbidden. Kořeny původu Forbiddena jsou na chovu Plushanski Farms, který se specializuje na šlechtění výstavních krav se špičkovým exteriérem. Za matkou Forbiddena následuje kráva, která na první latkaci nadojila 12 160 kg mléka s 3,45% bílkovin. Ze stejné rodiny pocházejí také býci Addias a Knockout (otec Converse), Francisco (Belltone) a Judge (Juror).
Rodenberg Emory Newton kombinuje zajímavou kombinaci býků Emory x Mascot x Bell x Elevation. Jeho matka na maximální laktaci nadojila 19 180 kg mléka a má 90 bodů za exteriér. Druhá matka má celoživotní užitkovost 110 540 kg mléka a 3470 kg bílkovin a její hodnocení exteriéru je EX-91-2E.

Martin Platil, ABS

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down