07.05.2019 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Energie – klíčový faktor růstu telat

Společnost Bodit Tachov, s. r. o., přihlásila do soutěže o zlatou medaili Animal Tech mléčnou peletu Axcelera C.

V okamžiku, kdy se vám na vaší farmě narodí tele, máte jednu jistotu. Tele se bude v prvních týdnech života potýkat s nedostatkem energie. Většinou se tento energetický deficit pokoušíme vyřešit tím, že krmíme větší množství mléka.

Firma Bodit Tachov, s. r. o., před několika lety vyvinula mléčnou peletu, která se dnes prodává pod komerčním názvem Axcelera C. Jedná se o granulovanou mléčnou krmnou směs s vysokým obsahem laktózy. Tele je v prvních týdnech života enzymaticky vybaveno pouze k trávení proteinu, tuku a laktózy (proteáza, lipáza a laktáza). Tele je schopno Axceleru C trávit v bachoru (mléko je tráveno ve slezu) již v prvních dnech života a současně tím stimuluje jeho rychlejší rozvoj. Otázka zní, zda je tomu opravdu tak a zda nehrozí riziko acidózy?

Společně s profesorem Bachem (IRTA, Španělsko) jsme se zaměřili na měření pH bachoru a množství těkavých mastných kyselin (TMK) v bachoru mladých telat. Z tabulky níže jasně vyplývá, že zkrmování Axcelery C nemá vliv na pH bachoru – nehrozí tedy acidóza. Zajímavé jsou také statisticky průkazné změny u množství acetátu a propionátu v bachoru, které potvrzují rychlejší rozvoj bachoru.*

Celý článek najdete v Našem chovu 5/2019, příloha

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down