Celosvětově se produkce kachního masa a vajec každoročně zvyšuje. Šlechtitelské programy pro kachny masného typu úspěšně zvýšily jejich produkční schopnosti. Zejména pekingské kachny jsou dobře známé jako hlavní kachny masného typu. Mnoho studií si navíc klade za cíl zlepšit produkční schopnosti hlavních plemen nosných kachen (nosné kachny Longyan).
Primární nutriční požadavky, které by měly být brány v úvahu při sestavování diety, je zastoupení proteinů a energetické zdroje, protože představují nejdražší složky diety, ale také kvůli jejich vlivu na produkční (maso) a reprodukční schopnosti (vejce).
Vápník (Ca) ve formě CaCO3 tvoří 96 % vaječné skořápky a téměř 60–70 % hmotnosti kostí tvoří Ca a P ve formě hydroxyapatitu . Poskytování nedostatečného množství Ca, P a vitamínu D a nedodržení jejich optimálního poměru v dietě drůbeže vedou k produkčním problémům a ekonomickým ztrátám.
Měď (Cu) podporuje růst, má antimikrobiální vlastnosti a je také kofaktorem mnoha enzymů, např. cytochromoxidázy, lyzyloxidázy, tyrosinázy, dopamin-b- hydroxylázy a superoxiddismutázy.
Zinek (Zn) je jedinečný minerál, který je aktivní v mnoha enzymech, jako je např. superoxiddismutáza (antioxidační obranný systém), karboanhydráza (dodávka uhličitanových iontů během tvorby skořápky) a alkalická fosfatáza (struktura a kalcifikace kostí), také při regulaci lipidů, metabolismu bílkovin a pohlavních hormonů.
Mangan (Mn) je základním stopovým prvkem ve výživě drůbeže, protože hraje roli při tvorbě kostí a vaječných skořápek, funkcích enzymů a metabolismu živin (sacharidů a lipidů). Železo (Fe) je nutné k produkci hemoglobinu a k aktivaci několika enzymů, jako je sukcinátdehydrogenáza, kataláza a cytochrom c oxidáza.
Selen (Se) je součástí enzymu glutathionperoxidázy a je zprostředkovaně zapotřebí k syntéze aktivního hormonu trijodothyroninu ve štítné žláze.
Cholin je pro drůbež klíčovou živinou, protože hraje roli v metabolismu lipidů a jaterních funkcích. U kachen se při krmení dietou s nedostatkem cholinu vyvolává peróza, syndrom ztučnění jater a inhibice rychlosti růstu
Riboflavin (vitamín B2) je nezbytným vitamínem pro dokončení redoxního cyklu glutathionu a produkci redukovaného glutathionu, který díky své roli endogenního antioxidantu chrání buňky před oxidačním poškozením. U kachen masného typu může dieta s nedostatkem riboflavinu vést ke zpomalení růstu, deformitám končetin, nevyváženému antioxidačnímu obrannému systému, nízké výtěžnosti JUT, nízké kvalitě masa a vysoké
Biotin je koenzym, který má zásadní roli v metabolismu sacharidů, bílkovin a lipidů Strava obsahující neadekvátní množství biotinu může vést k syndromu ztučnění jater a ledvin, nízké líhnivosti, snížené rychlosti růstu a zvýšenému výskytu dermatitid na končetinách.
Kyselina listová je nezbytná k udržení normální rychlosti růstu a přijatelné FCR u kachních brojlerů, stejně jako k vyšší hmotnosti vajec a vyšší líhnivosti u kachen nosného typu. Nedostatek pyridoxinu (vitamínu B6) inhibuje spotřebu krmiva a také podporuje katabolismus a zpomaluje růst řady orgánů, což vede ke snížení produkční schopnosti, hmotnosti vajec, plodnosti, líhnivosti a opeření.
Nedostatek niacinu je spojen se snížením rychlosti růstu a opeření a zvýšeným výskytem defektů u kachen masného typu, špatnou kvalitou skořápky, nízkou produkcí vajec a sníženou líhnivostí kachen nosného typu.
Thiamin (vitamín B1) působí jako koenzym, který se podílí na oxidační dekarboxylaci kyseliny pyrohroznové a kyseliny α-ketoglutarové, což vede k produkci acetylkoenzymu
Vitamín A (retinol) je nezbytný pro embryonální vývoj, růst, reprodukci a funkci imunitního systému. Nedostatek vitamínu A vede k poruchám nervového systému a také ke snížení rychlosti růstu, produkce vajec, produkce protilátek a líhnivosti.
Vitamín D a jeho aktivní formy (25-hydroxycholecalciferol a 1α-hydroxycholecalciferol) ovlivňují vývoj kostí a kvalitu vaječných skořápek díky své roli v cyklech Ca a P, ale nejsou to jejich jediné funkce u drůbeže. Nedostatek vitamínu D snižuje líhnivost a rychlost růstu kachňat.
Vitamín E je spojen s ekonomickými faktory, včetně plodnosti, líhnivosti, imunitou a kvalitou masa a vajec. Nedostatek vitamínu E zhoršuje produkci vajec, plodnost a líhnivost, potlačuje vývoj imunitních orgánů a vede k výskytu svalové dystrofie v prsních svalech.
Nutriční nedostatky mohou samozřejmě přímo ovlivnit produkční schopnosti drůbeže, včetně kachen
Mgr. Kateřina Sedláková, Ph.D., MVDr. Jana Tšponová, Ph.D., Ústav chovu zvířat, výživy zvířat a biochemie, Fakulta veterinární hygieny a ekologie, Veterinární univerzita Brno
Podrobnější informace v časopisu Náš chov 10/2021.