05.12.2006 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Euro Tier: zlaté a stříbrné medaile

Zlaté a stříbrné medaile se udělují na mezinárodním veletrhu EuroTier za novinky. Letos komise pro inovace jimi ocenila celkem čtrnáct výrobků, ovšem pouze dva exponáty byly tak inovativní, že získaly zlatou medaili. Do soutěže o medaile na výstavě v německém Hannoveru přihlásily vystavující firmy sto šedesát výrobků a zlepšovacích návrhů. Jednou z podmínek pro získání ceny bylo i rychlé zavedení produktu na trh, nejdéle v příštím roce.

Kontrola zdraví a kondice prasnic
První zlatou medailí byl oceněn výrobek, který napomáhá při managementu chovu prasat. Současný trend – chov prasnic ve velkých skupinách – s sebou přináší samo sebou také horší možnosti sledování jednotlivých zvířat. Systém, se kterým přichází firma Hölscher + Leuschner GmbH & Co., podává farmáři důležité informace o individuálním stavu zvířat. Branka, kterou prochází prasnice z krmného automatu, je vybavena dvěma kamerami – jedna snímá obrázky zhora, druhá je umístěna tak, aby sledovala zadní partie zvířete, hlavně vulvu. Kamery pořizují snímky každé prasnice v každou denní dobu. Ze snímků se dá posuzovat zdravotní stav prasnic. Výrobek byl oceněn zlatou medailí.

Kontrola zdraví a kondice prasnic
„Náš výrobek umí farmáře automaticky upozornit na případné infekce vylučovacího ústrojí zvířat, záněty dělohy, potraty a podobně. To vše díky optoelektrickému zpracování obrazu a následnému vyhodnocení ve speciálním programu. Pomocí horní kamery lze dobře vyhodnotit kondici prasnic. Pokud se farmář nechce spoléhat pouze na elektroniku, může všechny snímky prohlížet sám i ze vzdáleného počítače,“ představil inovativní výrobek Marc Leuschner, spolumajitel firmy.

3 multilactor a 4 Multilactor b
zase vedle sebe
Dojicí souprava bez sběrače
Druhou zlatou medaili získal na letošním EuroTieru dojicí technologie firmy Siliconform GmbH & Co. Jde o dojicí soupravu, která má řadu zvláštností, ale opravdu převratná vlastnost tohoto dojicího zařízení je, že nemá žádný sběrač. (Sběrač, který všichni známe z téměř všech dojíren, je oválná umělohmotná část spojující se pod strukovými násadci, kde se sbíhají všechny hadičky dojicího zařízení a setkává se mléko z jednotlivých struků. Z něho vedou pouze dvě hadice - mléčná a pulzační.) Každý strukový násadec má tedy samostatnou mléčnou hadici a celé zařízení se s mnohem menší námahou nasazuje na stuk. Systém ale díky lehčí manipulaci nezlepšuje pouze pracovní podmínky dojiče, měl by přispět také k pohodě dojeného zvířete. Ke zvýšení welfare přístroj poskytuje také speciální masáž při dojení. Ta je zajištěna krátkým ramenem, které nepravidelně pohupuje - popotahuje za mléčné hadice, podobně jako tele strká mulcem do mléčné žlázy. Podle výrobce tato masáž vemene pomáhá k dokonalejšímu vyprázdnění mléčné žlázy.

4 Multilactor b
Dojicí souprava bez sběrače
Ředitel firmy Siliconform GmbH & Co Jacob Maier uvedl, že jeho firma spolupracuje s předními výrobci dojíren a na přání zákazníka je tak možné téměř každou dojírnu vybavit technologií Multilactor.
„Protože je tok mléka z každého struku individuální, nemůže se stát, že by zpětný tlak v dojicím potrubí způsobil, aby se mléko z jednoho struku dostalo ke struku jinému. Případná kros-kontaminace je ještě více snížena důmyslným systémem dvojité dezinfekce strukových návleček po každém dojení, které se zasunují do této dezinfekční komory,“ názorně předvádí čištění strukových násadců ředitel společnosti na veletrhu v Hannoveru. „Mléčná souprava bez sběrače dovoluje také výbornou manipulaci se strukovými násadci při nepravidelnostech vemene nebo při dojení pouze několika struků,“ dodává Jacob Maier.

5 doprava krmiva
Zjednodušení dopravy suchého krmiva
Firma TEWE-Elektronic GmbH & Co., výrobce technologie a elektroniky pro krmení prasat získala stříbrnou medaili za nízkoabrazivní prvek, který se instaluje do zaoblení dopravního potrubí pro suché krmivo se šnekovicí. Klasické záhyby dopravního potrubí tak nahradily plastické elementy, které jsou zaoblené v méně ostrém úhlu a jsou více flexibilní. Trvanlivost šnekových dopravníků krmiva se tím prodlužuje, výrobek také přispívá k zajištění lepší hygieny krmiv.

6 lely
Aktivita bachoru jako ukazatel zdraví krav
Stříbrnou medaili si z EuroTieru odvezla společnost Lely Deutschland M.R.S. Gmbh, která jako zástupce firmy Lely Industries z Nizozemska - známého výrobce dojicích robotů Astronaut, představila obojek monitorující práci bachoru zvaný Hi-Tag (na fotografii ten malý červený). Jeho součástí je mikrofon umístěný na krku dojnice, který snímá zvuky bachoru. Tyto informace se ukládají do paměti přímo v obojku. Hi-Tag spolupracuje se systémem identifikace krav, takže při nejbližší příležitosti jsou informace předávány do počítače. Speciálně vyvinutý software vyhodnocuje práci bachoru. Využívá skutečnosti, že změny v přežvykování a nedostatečná činnost bachoru jsou první známkou potenciálních problémů skotu. Systém tedy upozorní chovatele například na blížící se porod, chyby v krmné dávce či na individuální zdravotní stav dojnic, jako jsou nastupující acidóza či ketóza. Systém má podle výrobce velký význam při managementu velkých stád krav, kde se chovatel nemůže plně věnovat jednotlivým zvířatům. Obojek Hi-Tag je kompatibilní s manažerskými programy dojicích robotů Astronaut.

7 Silasil
Biologický silážní přípravek
Speciálně pro výrobu bioplynu byl firmou Schaumann GmbH vyvinut přípravek Silasil energy, který získal na letošním EuroTieru stříbrné ocenění. Je určen pro siláže z kukuřice a GPS od 25 do 40 % sušiny, kde konzervuje energii rostlin činností speciálních bakterií mléčného kvašení, přičemž vytváří vzorek kvasných kyselin, vhodný pro výrobu bioplynu.
Přípravek také zabraňuje ztrátám energie po otevření siláže
Jak všichni chovatelé skotu vědí, silážování rostlin umožňuje uchovat uloženou energii tak, aby byla k dispozici po celý rok. Podobně jako bachor se krmí i bioreaktor. Během silážního procesu a při odběru silážované hmoty vzniká nebezpečí vysokých ztrát energie až 15 % působením škodlivých mikroorganismů. Minimalizace těchto ztrát při skladování a odběru energetických rostlin zvyšuje přímo čistou bilanci výroby energie.
(Další informace z veletrhu Euro tier 2006 uvedeme v příštím čísle Zemědělce.)

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down