15.10.2019 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

European Jersey Forum poprvé v ČR

V mnoha zemích západní Evropy je chov plemene jersey tradicí a rutinou, u nás je to zatím nadšení a zápal, ale základy tady jsou a my na nich budeme stavět.

Historicky poprvé se v Praze v České republice ve dnech 20. až 23. září 2019 konalo Evropské jerseyské fórum (EJF 2019). Velké cti se dostalo Českému svazu málopočetných dojných plemen skotu, který přivítal sedmdesát účastníků z osmi zemí Evropy. Většina z nich byla v ČR poprvé a přilákala je zvědavost. Chov jerseyek v Čechách byl pro ně velkou neznámou. ČSCHMPS reprezentovala předsedkyně svazu Ing. Ingrid Štěpánová a Ing. Petr Zajíček, kteří zároveň velmi náročnou akci organizačně zajišťovali.

Den prvý

V pátek 20. září se účastníci po příletu do Prahy ubytovali a následovala 1. část meetingu. K zahájení celé akce si vzal první slovo prezident EJF pan Benoit Guiollier z Francie a sekretář EJF pan Peter Larson z Dánska. Po úvodu zaznělo představení České republiky a prezentace o stavu zemědělství v ČR. Následovaly přednášky, kde se všichni mohli seznámit s aktuálním stavem chovu krav jerseyského plemene v jednotlivých zemích a jejich plány. Zazněly podněty a nápady, jak podpořit osvětu chovu a produktů z mléka tohoto krásného plemene. Za českou stranu přednášel Ing. Petr Zajíček. Procházka historickým centrem Prahy a večeře v Novoměstském pivovaru uzavřela program počátečního dne.

Den druhý

První sobotní zastávkou dvou autobusů s hosty byla rodinná farma CZF Miller Svrkyně. Z tváří účastníků bylo vidět překvapení z úrovně chovu a propracovaného marketingu. Mléko a výrobky ze své, ale také z přidružených farem rozváží zákazníkům pomocí pojízdných prodejen. Ing. Jan Miller jim navíc prozradil, že do budoucna plánuje veškerý provoz robotizovat.
Následoval přesun na farmu Požáry Školního zemědělského podniku ČZU Lány. Hlavní zootechnik Ing. Ivo Ždánský, kromě ochutnávky vína z produkce školního podniku, pečlivě připravil přehlídku krav. Předvádějící svým výkonem vytvořili úžasnou atmosféru. Někteří hosté nadšeně jásali, když zjistili, že zvířata pocházejí nebo jsou potomky plemenic z jejich farem.

Den třetí

Krásnou prosluněnou neděli otevřel program na Farmě Tehov. Do předvadiště vstupují děti s telátky, o něco starší vodiči s jalovičkami a kruh uzavírají nejstarší plemenice. Precizně připravená přehlídka všech věkových kategorií jerseyek brala hostům dech.  Následovala ochutnávka rozmanitých produktů z jerseyského mléka českých farem: Na Podskále, Farma Bláto, V30 s. r. o. a Ranch Březenecká.

Ing. Jaromír Vlček

Český svaz málopočetných dojných plemen skotu

Kompletní příspěvek najdete v Našem chovu 11/2019.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down