24.06.2024 | 05:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EuroTier 2024: Hledání řešení v krmivářství

Hlavní témata veletrhu, který se bude konat 12. až 15. listopadu 2024 v německém Hannoveru, budou: „Inovujeme chov zvířat – Zmenšování půdy pro pěstování krmiv za použití efektivního hospodaření s krmivy – Výzkum a řešení pro alternativní zdroje bílkovin ve výživě zvířat.“

V debatě o zajištění potravinové bezpečnosti s rostoucí světovou populací se krmivo pro zvířata stává stále důležitějším tématem. V budoucnu budou upřednostňována krmiva, která nebudou přímo konkurovat lidské potravě. Chovatelé hospodářských zvířat mohou již nyní snížit množství půdy potřebné pro pěstování krmiv aktivním uplatňováním účinných opatření pro hospodaření s krmivy. Zdroje bílkovin, které mohou nahradit řepku, sóju a další konvenční krmiva, jsou stále více považovány za atraktivní alternativu. Téma alternativních krmiv bude podrobně prozkoumáno na EuroTier 2024, který se bude konat v německém Hannoveru od 12. do 15. listopadu 2024.

Množství orné půdy dostupné na osobu celosvětově klesá. V roce 1970 měly asi čtyři miliardy lidí k dispozici 3 800 metrů čtverečních na osobu, v roce 2023 to bylo méně než polovina – 1 800 metrů čtverečních – ale sloužilo dvakrát tolika lidem, a tento trend pokračuje. Situaci zhoršuje rostoucí světová populace a rostoucí spotřeba masa v důsledku vyšších příjmů. To vede k nárůstu hospodářských zvířat a tím i k větší potřebě půdy pro chov zvířat.

Aby bylo zajištěno dlouhodobé zásobování obyvatelstva potravinami, musí být stávající zdroje využívány efektivněji a je třeba najít alternativy ke stávajícím zdrojům potravy. Hospodářská zvířata v současné době spotřebují přibližně třetinu světové sklizně obilí a více než 80 procent světové produkce sójových bobů, což ovlivňuje využívání půdy a efektivní využívání zdrojů. Soutěžení mezi lidmi a zvířaty o vzácné zdroje potravy však musí být vyloučeno nebo alespoň omezeno.

Této konkurenci o živiny lze čelit různými způsoby:

  1. Biomasa musí být použita v pořadí priority: za prvé pro lidi, za druhé přímo pro zvířata a za třetí v nádrži na biomasu.
  2. Biomasa, kterou člověk nemůže sníst, by měla být nejprve využita ke krmení hospodářských zvířat.
  3. Chovatelé hospodářských zvířat musí kontrolovat tok biomasy, maximalizovat sklizeň a množství krmiva a minimalizovat ztráty, aby se snížila plocha potřebná pro pěstování krmných plodin.
  4. Alternativní zdroje bílkovin, jako je hmyz nebo řasy s nízkými nároky na zemědělskou půdu, lze také využít pro výrobu krmiv pro hospodářská zvířata, jako je skot, prasata nebo drůbež, podle toho, jak snadno lze tyto zdroje použít jako krmivo pro tyto druhy.

Tato opatření pomohou zmírnit konkurenci mezi lidskou a zvířecí potravou, podpoří udržitelné zemědělské praktiky a zajistí efektivnější využívání dostupných zdrojů.

Podle tiskové zprávy,  Foto archiv DLG*

Více na: www.eurotier.com

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down