20.12.2006 | 12:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EuroTier: výrobky oceněné stříbrem

Na letošním veletrhu EuroTier v Hannoveru soutěžily o přízeň inovační komise stejně jako před dvěma lety výrobky, které firmy přihlásily jako novinky. Odborníci z řad univerzitních pedagogů a výzkumných institucí rozhodovali mezi sto šedesáti navrženými produkty. Dvě zlaté a několik stříbrných medailí jsme představili v minulém čísle Zemědělce, nyní jsou na řadě další stříbrná ocenění.

1 Silasil – pouze horní část fotky
Biologický silážní přípravek
Jak všichni chovatelé skotu vědí, silážování rostlin umožňuje uchovat uloženou energii tak, aby byla k dispozici po celý rok. Podobně jako bachor se krmí i bioreaktor. Během silážního procesu a při odběru silážované hmoty vzniká nebezpečí vysokých ztrát energie, které mohou dosáhnout až 15 % působením škodlivých mikroorganismů. Minimalizace těchto ztrát při skladování a odběru energetických rostlin zvyšuje čistou bilanci výroby energie.
Speciálně pro výrobu bioplynu vyvinula firma Schaumann GmbH přípravek Silasil energy, který získal na letošním EuroTieru stříbrné ocenění. Je určen pro siláže z kukuřice a GPS od 25 do 40 % sušiny, kde konzervuje energii rostlin činností speciálních bakterií mléčného kvašení, přičemž vytváří vzorek kvasných kyselin, vhodný pro výrobu bioplynu. Přípravek také zabraňuje ztrátám energie po otevření siláže.
Přípravek Silasil energy, vhodný ke konzervaci rostlin pro výrobu bioplynu, získal v Hannoveru stříbrné ocenění Foto Lukáš Rytina

Foto 2 propagační materiál na sken
Mléčná náhražka s podporou trávení
Mléčná náhražka pro telata vyvinula firma Trouw Nutrition Deutschland Gmbh speciálně proto, aby předcházela průjmům u mladých telat. Směs se skládá s vysoce kvalitního sušeného mléka, kolostrálních imunoglobulinů, vitamínu E, bakterií mléčného kvašení a dalších aktivních látek.
Firma navrhuje následující krmný program pro telata:
 první den – kolostrum (tele nakrmit aspoň dvakrát),
 druhý den až třetí týden – přípravek Milkra ImmunStart (150 g/litr vody),
 od čtvrtého týdne - mléčnou krmnou náhražku Milkivit(125 g/litr vody.

Nová mléčná náhražka pro telata Milkra ImmunStart se má telatům podávat od druhého až třetího týdne Foto archiv firmy

foto 3 Bioreaktor
Jednoduchý monitoring bioreaktoru
Firma RIMU – Luftungstechnik ve spolupráci s univerzitou v Bonnu vyvinula přístroj na jednoduché sledování pufrační kapacity, která je důležitá ke stanovení stability fermentačního procesu v reaktoru při výrobě bioplynu. Hydrogen karbonátový systém má přímou souvislost s hladinou pH v reaktoru. Pouhé měření pH směsi totiž může v některých případech poskytovat nepřesné informace, k měřitelným výkyvům pH dochází obvykle pozdě, když už je fermentační proces narušen a je nevratný.

3)
Přístroj umožňuje jednoduché sledování pufrační kapacity v reaktoru při výrobě bioplynu Foto Lukáš Rytina

Foto 4 - sila
Jednoduchý robot pro čištění sil
Silo-RoBoFox je jednoduchý robot pro čištění zásobníků krmiva. V současné době je hygiena krmiv jednou z nejdůležitějších otázek, proto firma Menno chemie-Vetrieb GmbH přišla s nápadem pro tento automatický vysokotlaký vodní čistič. Silo-RoBoFox se pohybuje uvnitř sila po hliníkové tyči a vyvíjí vysokotlaký proud vody (až 170 barů). Robot může být ovládán v manuálním režimu pomocí dálkového ovládání na radiové vlny. Přístroj ukončuje čištění vysušením stěn sila horkým vzduchem, proto může být naskladněno velice záhy po provedeném úkonu. Robot Silo-RoBoFox si získal přízeň inovační komise, která jej ocenila stříbrnou medailí.

4)
Automatický vysokotlaký vodní čistič Silo-RoBoFox Foto Lukáš Rytina

foto 5 progesteron
Automatická detekce progesteronu
FrimTec GmbH představil na EuroTieru přístroj eProCheck 100/300, automatické zařízení na detekci přítomnosti progesteronu. Výrobce předpokládá, že přístroj přivítají především chovatelé skotu, inseminační technici a veterináři. Výhody, které nabízí časné stanovení progesteronu v mléce či krvi, jsou zřejmé. Podle hladiny progesteronu se může stanovit doba říje, může být známkou ovariálních cyst, falešných říjí, ovulace či březost. Přístroj eProCheck nabízí semikvantitativní ELISA test, který zaručuje minimální pracnost a časovou náročnost. Data z přístroje mohou být také transferována do manažerského programu pro řízení stáda, kde mohou být dále využita.

5)
Přístroj pro detekci progesteronu v tělních tekutinách od firmy FrimTec GmbH Foto Lukáš Rytina

Foto 6 branka
Jednoduše ovladatelná branka
Společnost Bernhard Mennebeck Landtechnik GmbH uvádí na trh nový odchytový box, vhodný pro chov prasat ve skupinách. Na rozdíl od dosud vyráběných odchytových klecí je box Swingfix vybaven tak, že jej může obsluhovat samo zvíře. Zařízení se může používat také ve spojení s krmnými automaty, kdy prasnice mohou nerušeně přijímat krmivo v zamčeném boxu. Podle výrobce se zvířata brzy naučí zařízení používat. Konstrukce je velice jednoduchá, šetří materiál a možná právě proto výrobek v Hannoveru získal stříbrnou medaili.
6)
Jednoduchá a účelná odchytová klec Swingfix Foto Lukáš Rytina

foto 7 strukova navlecka

Pro zlepšení zdraví vemene
Firma System Happel GmbH získala stříbrnou medaili za inovativní řešení strukové návlečky, která lépe uzavírá. Vnitřní část strukové návlečky je seříznuta šikmo, čímž umožňuje lepší uzavření podstrukové komory ve fázi stisku. V této masážní fázi je podtlak zcela uzavřen. Drobná maličkost přispívá k jemnějšímu zacházení s tkání struků, ale i ke zlepšení dojitelnosti (rychlosti vydojení). Snížená agresivita dojicího zařízení by měla vést k celkově lepšímu zdravotnímu stavu mléčné žlázy, zařízení má podle výrobce také lépe zabránit infiltraci patogenů do strukových kanálků.
7)
Nové řešení strukové návlečky od firmy System Happel GmbH Foto Lukáš Rytina

8 mycí system
Pantentované mytí konví
Okamžité čištění mléčných konví je v řadě případů obtížné a také časově náročné, i riziko kontaminace telat ze špatné umytých konví je v mnoha provozech značně vysoké. Dánská firma Strangko AS pro tento účel vyvinula a patentovala systém mytí a dezinfekce mléčných nádob. Ty se tak mohou umývat spolu s celým mléčným systémem po ukončení dojení, kdy se konev napojí na vakuum a hadice vedoucí z konve se spojuje s mléčným potrubím, což šetří vodu a chemikálie. Systém se prodává ve čtyřech variantách – buď pouze jako speciální víko mléčné konve vybavené systémem Strangko AS, nebo jako celé vybavení včetně pulzátoru, dojicího zařízení a plastové nádoby o obsahu 30 litrů.
8)
Řada návštěvníků výstavy EuroTier obdivovala systém mytí mléčných konví, za který firma Strangko AS obdržela stříbrnou medaili Foto Lukáš Rytina

foto vybrat jak omračuje husu z pdf
Omračování drůbeže
V souladu s welfare a novou legislativou, která zakazuje provozům, kde se porazí více než 100 kusů za den, omračovat drůbež dosud používaným způsobem (ranou do hlavy), nabízí firma Siepmann Gmbh zcela nový elektrický omračovací stroj. Jde o řešení pro malé a faremní porážky drůbeže. Elektrický proud lze regulovat podle typu porážené drůbeže. Display přístroje indikuje špatný kontakt a nedostatečný omračovací proud.

9)
Řešení omračování drůbeže pro menší provozy nabídla letos firma Siepmann Gmbh Foto archiv firmy

10 foto archiv firmy
Pasterace mléka parou
Výrobek QuickSteam byl vyvinut firmou Förster-technik GmbH pro účely pasterace menšího množství mléka nebo tekutého krmiva pomocí páry. Na farmě se v řadě případů vyprodukuje mléko, které není vhodné ke zpeněžení. Po náležitém ošetření by se jím ale dala krmit telata. V tomto případě může farmářům dobře posloužit jmenovaný přístroj, který je schopen pasterizovat mléko v množství asi od pěti do 200 litrů. Generátor páry o výkonu 9 kW dovoluje ošetřit malé množství mléka přímo v nádobách. Pára se do tekutiny vhání pomocí trubice s hadicí.

10)
Výrobek QuickSteam umožňuje pasterizaci přímo v nádobách
Foto archiv firmy

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down