08.11.2007 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evropa už ví, kde leží Třeboň

O stájové technologie ze společnosti Agrico Třeboň mají chovatelé prasat v Německu, Rakousku, Slovinsku, Maďarsku, Srbsku, na Ukrajině, v Chorvatsku, Rumunsku, Slovensku či v Bulharsku čím dál větší zájem. V prvních čtyřech státech má třeboňská společnost stálé partnery, kteří odebírají její stájové prvky a nabízejí je tamním zemědělcům ve svých kompletech. V ostatních zemích má Agrico Třeboň dokonce vlastní zastoupení. Výrobky „made in Agrico“ lze nalézt také u mnohých chovatelů prasat v Dánsku, Nizozemsku nebo dokonce na Filipínách či Tchajwanu.

Vesměs jde o zařízení, které výrazně podporuje lepší ekonomiku produkce vepřového, neboť přispívá k požadované hygieně ve stáji, nižším ztrátám, vyšší užitkovosti, vysoké produktivitě práce a pohodě zvířat.

Dveře dokořán
Robustní, konstrukčně vyzrálé technologické celky pro chov prasat procházejí ve společnosti Agrico Třeboň určitým vývojem a testy ve vlastní experimentální stáji. Na základě těchto výsledků a chovatelských připomínek pak vzniká konečné řešení.
„Naše stájové technologie zásadně snižují podíl nákladů, což jim v době, kdy ceny vstupů strmě stoupají, otevírá dveře stájí takřka v celé Evropě,“ vidí hlavní důvody rostoucího exportu vedoucí prodeje Ing. Michal Karmazín. „Proto není divu, že přibližně 35 až 40 procent našich technologií týkajících se ustájení, krmení, napájení, ventilace, ale i uskladnění, dopravy a aplikace kejdy, vyvážíme. V poslední době je o naše stájové systémy velký zájem především na Balkáně. Tak například prostřednictvím našeho generálního zástupce Agrico, d. o. o., se sídlem v Novem Sadu jsme oslovili tamní zemědělce nejnovějšími technologiemi nejen v oblasti zpracování kejdy, ale i stájového klimatu. Toto vysoce automatizované a počítačem řízené vybavení již našlo uplatnění v mnohých farmách v Srbsku. Jeho jednoduchost a praktičnost upoutala pozornost také chovatelů prasat v Černé Hoře a v Makedonii. V současné době provádíme rekonstrukci poroden, odchoven a stájí pro březí prasnice na farmě ve Spužu v Černé Hoře, která má kapacitu šest set prasnic. Na letošním mezinárodním zemědělském veletrhu v Novem Sadu jsme pak dohodli vybavení další prasečí farmy v Makedonii. Stájové technologie dodáváme i jiným směrem, zrovna v této chvíli dokončujeme první etapu rekonstrukce jedné prasečí farmy v Estonsku, která je ve finských rukou.“

Navzdory současnému trendu
Z původně čistě importérské firmy, která zahájila vlastní činnost v pronajatých prostorách v roce 1991, se z Agrica Třeboň postupně stala významná výrobní společnost produkující moderní technologické celky pro chov prasat. „Před čtyřmi lety jsme obhájili certifikát ISO 9001 : 2000 pro celou škálu svých produktů,“ řekl týdeníku Zemědělec ředitel společnosti Agrico Třeboň František Šedivý. „Certifikační proces, který probíhal podle přísných mezinárodních pravidel, potvrzuje, že celý náš systém, ať už výroba, vlastní produkty, obchod a služby, splňuje náročné mezinárodní požadavky. Deklaruje kvalitu našich technologií nejen na českém, ale i na mezinárodním trhu. V roce 2006 jsme obdrželi značku české kvality Czech Made, která potvrzuje zase to, že naše robustní, konstrukčně vyzrálé technologické systémy pro chov prasat se osvědčily v zemědělské praxi. Nechceme podlehnout současnému trendu, který vidíme všude kolem nás, kdy řada výrobců začíná využívat úsporné, lehčené materiály. U našich stájových technologií se snažíme zachovat robustnost, která je základem dlouhé životnosti, i když chovatelé tuto výhodu ocení až po několika letech.“
Jedna proměna však v posledních době zřetelná je. Zatímco v devadesátých letech využívala třeboňská společnost řadu špičkových součástí ze zahraničí, od roku 2000 se více soustřeďuje na domácí producenty, kteří jsou podle ředitele mnohdy operativnější a kvalita jejich výrobků je srovnatelná s dováženými. „Snažíme se naše technologie doplňovat především českými komponenty, o čemž svědčí rozrůstající se kooperace s domácími firmami,“ pokračuje František Šedivý. „Tento trend určitě zpozorovali i návštěvníci letošní výstavy Země živitelka, kteří si mohli v naší venkovní expozici prohlédnout nové výrobky aplikační a dopravní techniky na kejdu vyrobené v České republice. Různě veliké cisterny včetně aplikátorů kejdy jsou srovnatelné se zahraničními, přitom jsou pro české chovatele cenově přijatelnější.“

Dvě ceny na agrosalónu
Když už se František Šedivý zmínil o výstavě Země živitelka, sluší se připomenout, že letošní ročník byl pro společnost Agrico Třeboň velice úspěšný. Především získala prestižní ocenění Zlatý klas za automatickou kontrolní váhu Agriselekt, která vznikla, tak jako mnoho předešlých zařízení, na základě požadavků zemědělské praxe. Tento ryze český výrobek, který prošel mnoha patentovanými a ověřovacími řízeními, se osvědčil v provozních zkouškách a je o něj mezi chovateli velký zájem. Automatická kontrolní váha je určena pro turnusová vyskladňování velkých skupin zvířat a přípravu pro nakládku. Umožňuje dosáhnout homogenní skupiny zvířat ve velmi krátkém čase při nízké pracnosti. Slouží také pro průběžnou selekci zvířat vykrmovaných ve velkých skupinách systémem AL. Robustní konstrukce boxu i dveří a vhodné nastavení automatického režimu umožňují rychlou a přesnou váhovou selekci. Bezpečnost zvířat a jejich minimální stres zabezpečuje ovládání vstupních, výstupních a poruchových dveří stlačeným vzduchem, které je pružné a dostatečně razantní. Společnost Agrico Třeboň obdržela na 34. ročníku výstavy Země živitelka 2007 také hlavní cenu v regionální soutěži Aura 2007 za nejlépe provedenou expozici v kategorii nad 300 m2.
V expozici třeboňské společnosti Agrico na letošním agrosalónu nechybělo ani velkokapacitní silo z pozinkovaného plechu včetně příslušenství. Výstavbě skladovacích kapacit na obilniny se Agrico věnuje již několik let a v letošním roce například dokončuje osm velkých projektů. „Základem skladovacích kapacit na obiloviny jsou zásobníky z pozinkovaného materiálu, v nichž se nechá uskladňovat i jiný sypký či granulovaný materiál,“ vysvětluje Michal Karmazín. „Ve standardní nabídce máme velké množství vnitřních i venkovních zásobníků s různými rozměry, nejmenší průměr venkovního zásobníku je 3,75 metru, největší pak 15 metrů, při maximální výšce 19 metrů pojme největší zásobník přes tři tisíce tun materiálu. Do vnitřních prostor můžeme nabídnout i sila se čtvercovým půdorysem, které lépe využijí vnitřní prostory staveb. Veškeré skladovací prostory jsou vybaveny provzdušňováním, vzhledem k zachování kvality dodáváme aktivní větrání, případně můžeme zajistit i dosoušení chladným nebo temperovaným vzduchem. V současné době nabízíme zemědělcům také nový systém provzdušňovací podlahy, která je celá z plechu a nemusí se podepírat betonovými patkami. Tím se výrazně zlevňuje vlastní stavba, neboť sila lze jednoduše a rychle postavit na rovnou desku. Dosavadní uživatele oceňují u našich skladovacích kapacit především to, že jde o levné a komplexní stavby, dostatečně povrchově ošetřené, s dlouhou životností. Stejně tak si cení i několika způsobů financování, které jim nabízíme.“

Recept na krizi
Letošní přísušek a nedostatek krmného obilí se podepsaly na extremním růstu cen krmných směsí, přitom farmářské ceny vepřového tento vývoj nekopírují. Samotný chov prasat je nerentabilní a někteří chovatelé, zejména bez zemědělské půdy, hovoří o krachu. Jak se na tuto krizi dívá ředitel společnosti Agrico František Šedivý?
„Je třeba si položit otázku, zda zemědělci, kteří uvažují o ukončení chovu prasat, neměli již skončit dříve,“ přemýšlí ředitel Šedivý. „Znám řadu chovatelů, kteří svoje provozy zmodernizovali a takovým úvahám nepodléhají. Krizí v chovu prasat jsme už zažili mnoho a když se na ně podívám z dlouhodobějšího hlediska, tak ti, kteří investovali do moderních stájových technologií, výkyvy vždy přežili. V dlouhodobém horizontu chovatelé prasat neprodělávají. Kdo to tedy s chovem prasat myslí vážně, musí do tohoto oboru investovat a svou produkci zefektivnit. Jiná cesta možná není.“

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down