Evropská Komise se rozhodla prodloužit období uvolnění některých dovozních kontrol vstupů do krmiv, což je jeden z prvků krizového balíčku.
Tento krok, který Evropská Komise oznámila jako součást řady krátkodobých a střednědobých opatření na zlepšení celosvětového zabezpečení potravin a na podporu spotřebitelů a zemědělců v EU, má za cíl zmírnit pokračující tlak na trh s krmivy.
Riziko nedostatku dodávek krmných obilovin v důsledku omezeného obchodu s Ukrajinou v přímém důsledku ruské invaze přimělo EK aby členským státům oznámila, že by mohly dočasně uplatňovat větší flexibilitu, pokud jde o stanovení maximálních limitů reziduí pesticidů při dovozu krmných surovin.
Opatření, která Komise tehdy provedla a která byla podpořena údaji o stanovení MRL od úřadu EFSA a založena na čl. 18, odst. 4, nařízení (ES) č. 396/2005, měla být původně zavedena pouze po dobu šesti měsíců, což znamená, že by jejich platnost skončila přibližně v polovině září, pokud by nebylo obnovena.
Komise rovněž oznámila, že povolí „výjimečnou a dočasnou“ odchylku, která umožní produkci jakýchkoli plodin pro potravinářské a krmné účely na půdě ležící ladem při zachování plné úrovně ekologické platby pro zemědělce. „Tím se rozšíří výrobní kapacita EU navzdory omezené dostupnosti orné půdy.“
Exekutiva EU rovněž navrhla nový, samostatný dočasný krizový rámec. Tato iniciativa se má vztahovat na zemědělce, výrobce hnojiv a odvětví rybolovu, aby bylo možné poskytovat státní podporu zemědělcům postiženým výrazným zvýšením vstupních nákladů. „Ceny hnojiv a dodávek pro zemědělce budou sledovány, aby se zajistilo, že vyhlídky na sklizeň v EU nebudou ohroženy.“
Kromě toho se členským státům doporučuje, aby každý měsíc sdělovaly údaje o soukromých zásobách základních komodit pro potraviny a krmiva, aby byl zajištěn „včasný a přesný přehled o jejich dostupnosti“.
Ing. Josef Svoboda, CSc.
Kontakt: post4me@seznam.cz
Více najdete v Krmivářství 5/2022.