Tyto nové techniky šlechtění se objevily nebo byly vyvinuty od roku 2001, kdy byla přijata směrnice 2001/18/ES o záměrném uvolňování geneticky modifikovaných organismů (GMO) do životního prostředí. Komise uvedla, že od občanů spolu se zúčastněnými stranami hledá názory a důkazy o tom, jak nejlépe regulovat rostliny získané z nových genomických technik (NGT).
Komise chce získat zpětnou vazbu k tomuto tématu od veřejných orgánů EU a členských států, chovatelů, zemědělců a dalších hospodářských subjektů v zemědělsko-potravinovém řetězci, akademické obce a výzkumných pracovníků, nevládních organizací v EU i mimo ni.
Polarizovaná debata
NGT jsou v některých kruzích považovány za slibnou inovativní oblast pro zemědělsko-potravinářský sektor, která nabízí velký technický potenciál, kritické nástroje, které pomáhají chovatelům a zemědělcům produkovat více s menšími vstupy.
Existuje však široká debata o tom, jak by tyto nové techniky měly být regulovány a zda by některé nebo všechny z nich měly spadat do oblasti působnosti právních předpisů EU o GMO.
Ti, kteří říkají, že NGT by měly být vyňaty ze stávajících pravidel GMO, tvrdí, že konečný produkt je velmi podobný produktům generovaným konvenčními šlechtitelskými technikami, nebo že podobné změny by se mohly objevit přirozeně. Ti, kteří se domnívají, že NGT by měly spadat do oblasti působnosti legislativy o GMO, říkají, že kvůli použitým procesům jsou rostliny získané tímto způsobem geneticky modifikovány.
Předpoklad pro konzultaci
Studie o NGT, kterou Komise vypracovala v dubnu 2021, je předpokladem pro tuto fázi zpětné vazby. Tento přezkum dospěl k závěru, že taková technologie šlechtění rostlin by mohla přispět k udržitelnějšímu potravinovému systému v rámci Zelené dohody pro Evropu a strategie EU "od zemědělce ke spotřebiteli".
Tato studie rovněž zjistila, že stávající právní předpisy o GMO, přijaté v roce 2001 pro tyto technologie „nejsou vhodné pro daný účel“: brání výzkumnému potenciálu šlechtění rostlin v EU a neberou v úvahu, zda mají produkty potenciál přispět k udržitelnosti. Proces veřejných konzultací pomůže vytvořit podklad pro návrh vhodných právních předpisů pro rostliny získané z NGT, jako je cílená mutageneze a jejich potravinářské a krmné produkty, uvedla Komise.
Josef Svoboda,
spolupracovník redakce
Kontakt: post4me
Celý článek najdete v Krmivářství 3/2022.