06.12.2000 | 12:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evropská komise zkoumá pět nových testů na BSE

Evropská komise zkoumá účinnost dalších pěti nových testů na odhalení nemoci šílených krav (BSE) u mrtvých zvířat.

"Zavedení testů na BSE v Evropské unii již přineslo pozitivní výsledky. Spotřebitelé musejí být informováni o skutečné situaci (onemocnění) napříč EU a rozšíření testů je nejlepší cestou, jak toho dosáhnout," řekl komisař pro ochranu spotřebitelů David Byrne.
V minulém roce komise vybrala tři testy, které byly schváleny pro používání v EU a které podle ní fungují velmi dobře. "Jejich užití vedlo k odhalení vyššího výskytu onemocnění BSE ve Francii a k prvním případům (zaznamenaným minulý týden) v Německu a Španělsku," uvádí komise v prohlášení.
Testování se v EU stává povinným od 1. ledna příštího roku pro všechen dobytek z rizikových stád a od 1. července pro všechna zvířata starší 30 měsíců určená ke konzumaci.
Právě odhalení prvních případů v Německu a Španělsku vedlo komisi k návrhu drastických opatření, která v pondělí v noci schválili ministři zemědělství EU. Jejich cílem je skoncovat s šířením nákazy a obnovit důvěru spotřebitelů v hovězí maso.
Ministři schválili zákaz krmení všech hospodářských zvířat masokostními moučkami, které mohou být v případě nedodržení pravidel pro výrobu zdrojem nákazy BSE. Toto opatření vstoupí v platnost od 1. ledna příštího roku a bude platit po dobu šesti měsíců. Dále rozhodli, že dobytek starší 30 měsíců, který neprojde testy na BSE, bude od farmářů vykupován a likvidován.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down