11.08.2022 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evropská osvětová kampaň o ASF

Kampaň o prevenci ASF se snaží vzdělávat zúčastněné strany odvětví chovu prasat v EU a veřejnost.Vzhledem k tomu, že populace volně žijících i domácích prasat v Evropě jsou nadále ohroženy africkým morem prasat (ASF), regionální agentura pro zdraví zvířat opět rozšířila kampaň na zvýšení povědomí o nemoci. Nejnovější ohniska ASF se objevila na dvou  komerčních farmách v Rusku, zatímco 14 evropských zemí hlásilo nové případy mezi divokými prasaty v posledních třech týdnech

Pod heslem „Zastavte africký mor prasat“ byla kampaň za zvládnutí této choroby v Evropě prodloužena již třetí rok po sobě. Tento program, který je provozován ve spolupráci s místními orgány, v současné době zahrnuje 18 zemí, jak uvádí Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA). Jedná se o Albánii, Bosnu a Hercegovinu, Bulharsko, Chorvatsko, Českou republiku, Estonsko, Řecko, Maďarsko, Kosovo, Lotyšsko, Litvu, Černou Horu, Severní Makedonii, Polsko, Rumunsko, Srbsko, Slovensko a Slovinsko.

Mezi klíčové rysy kampaně patří zvyšování povědomí o ASF prostřednictvím různých skupin zastupujících zemědělce, lovce a veterináře.

Podle výkonné. Zmínil náhlý výskyt infekce na italské pevnině na začátku letošního roku a izolovaná ohniska v Německu poblíž hranic s Francií a Nizozemskem.

„Arický mor prasat se ve východní a střední Evropě neomezuje pouze na divoká prasata,“řekl. „Je to globální problém, který představuje významnou hrozbu pro prasata, zemědělce a a výrobu vepřového masa a musí být řešen námi všemi společně.“

V důsledku rozhodných místních opatření a výměny informací EFSA uvádí, že ASF byl eradikován v některých evropských zemích, zejména v České republice.

Ředitel GŘ SANTE Bernard Van Goethem však zdůraznil, že je důležité zachovávat ostražitost vůči náznakům dalšího šíření nemoci.

Celkový výskyt ASF mezi evropskými prasaty se blíží 290. Od 1. ledna dosáhl počet potvrzených ohnisek ASF u domácích prasat v Evropě 286.

Vyplývá to z Informačního systému o chorobách zvířat Evropské komise (k 5. srpnu). Zatím prostřednictvím tohoto systému v letošním roce 12 evropských států oficiálně zaregistrovalo jedno nebo více ohnisek ASF.  Pro srovnání 11 evropských států zaznamenalo celkem 1874 ohnisek ASF za rok 2021.

Nejvíce ohnisek v roce 2022 zaznamenalo Rumunsko se 187 ohnisky. Další ohniska nákazy v EK v posledních třech týdnech potvrdila také Litva, Severní Makedonie, Moldavsko, Polsko, Slovensko a Ukrajina.

 

Další případy ve střední a východní Evropě

Systém ES nepokrývá nákazovou situaci v Rusku. Nedávné oficiální zprávy z této země však naznačují náhlé rychlé šíření viru ASF v západních oblastech.

Na základě zpráv podaných Světové organizaci pro zdraví zvířat (WOAH) byly v uplynulém měsíci zjištěny nové případy ASF v devíti různých ruských regionech.

Ze 13 ohnisek hlášených v poslední době byla dvě na komerčních farmách. Na konci července byla zvířata pozitivně testována na virus mezi více než 2700 prasaty v areálu v severokavkazském federálním okrese Stavropol, stejně jako ve stádě 6000 prasat v oblasti Kostroma v centrálním okrese.

Další nedávné ruské případy byly mezi malými stády, z nichž každé 1 až 135 prasat. Byly však široce distribuovány také v ruských jižních a severozápadních federálních okresech.

Podle nedávných oznámení WOAH se poslední ohniska v Rumunsku, Severní Makedonii, Moldavsku a na Ukrajině týkala malých stád v soukromém chovu.

 

Vzhledem k tomu, že virus ASF byl znovu detekován v polských stádech prasat na začátku června, počet postižených stád dosáhl 13, podle hlavního veterinárního úřadu. V období od 26. července do 2. srpna bylo potvrzeno pět ohnisek. Postižena byla stáda čítající devět až 396 prasat. Čtyři z nich byly ve středo-západní provincii Velkopolska, zatímco poslední byl na severozápadě země v Západním Pomořansku. Postižená farma byla v kraji, který hraničí s Německem.

Nemoc "vyřešena" v moldavských, ruských regionech

V Moldavsku veterinární orgány oznámily WOAH, že ASF byl vyřešen v Dubasari. Během května bylo hlášeno jedno ohnisko u nekomerčních prasat v tomto východním okrese.

Mezitím je situace uzavřena také v ruské Orelské oblasti. Podle oficiálních oznámení nebyl ASF v tomto regionu centrálního federálního okresu detekován od doby, kdy byl v březnu tohoto roku pozitivně testován na virus divočák.

Celkový počet evropských případů divokých prasat překročil 4 800

V letošním roce se v Evropě vyskytlo 4841 ohnisek AMP mezi divokými prasaty, podle oznamovacího systému ES (k 5. srpnu). Registrací jednoho nebo více ohnisek v roce 2022 bylo u 14 států kontinentu.

V této populaci zaznamenalo v roce 2022 nejvíce ohnisek Polsko (1345), následované Německem (1127), Lotyšskem (451), Maďarskem (437), Slovenskem (417) a Rumunskem (333).

Během posledních tří týdnů Estonsko, Itálie, Litva a Severní Makedonie také zaznamenaly nové případy u divokých prasat.

Pro srovnání 12 zemí potvrdilo jeden nebo více případů ASF u divokých prasat, celkem 12150 ohnisek za celý rok 2021.

V Německu byl ASF poprvé detekován v září 2020. Od té doby bylo 4213 divokých prasat pozitivně testováno na virus ASF (k 5. srpnu), podle národní veterinární agentury Friedrich-Loeffler Institute. Případy divoké populace se vyskytly ve třech východních státech– Braniborsko, Sasko a Meklenbursko-Přední Pomořansko.

V Itálii bylo od začátku letošního roku potvrzeno celkem 226 případů ASF mezi populací divokých prasat. Na základě informací poskytnutých WOAH byly všechny případy na pevnině dosud omezeny na čtyři provincie, dvě v severozápadních oblastech Piemontu a Ligurie a dvě poblíž Říma v regionu Lazio.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down