24.03.2014 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evropská unie brojí proti africkému moru prasat

Ještě předtím, než se na počátku letošního roku potvrdil výskyt afrického moru prasat (AMP) v Litvě a v Polsku, Evropská komise vydala opatření proti zavlékání uvedeného nebezpečného onemocnění z některých třetích zemí nebo částí území třetích zemí. Reagovala tím na zhoršující se situaci v evropské části Ruska, kde se s africkým morem prasat potýkají posledních sedm let.

V úvodu je třeba říci, že původcem afrického moru prasat je DNA virus, který se ve vnímavých prasečích populacích velmi rychle šíří. K přenosu nákazy, která  není přenosná na jiné druhy zvířat ani na člověka, dochází přímým kontaktem, krví, spermatem nebo nepřímo prostřednictvím dopravních prostředků, pomůcek a materiálu. Významným způsobem přenosu jsou rovněž kontaminované produkty živočišného původu, jako je maso a masné výrobky. Virus je vysoce odolný ve vnějším  prostředí i v materiálech živočišného původu. V kontaminovaných výbězích zůstává plně infekční nejméně po dobu jednoho měsíce, v trusu přežívá při pokojové teplotě 11 dnů, v krvi uchovávané při 4 °C až půldruhého roku. Ve vykostěném vepřovém mase uskladněném při teplotě 4 °C zůstává infekční po dobu 150 dnů, ve  zmraženém mase dokonce i několik let. Virus spolehlivě ničí vysoké teploty, zatímco při 56 °C je inaktivován za 70 minut, při 60 °C to je již za 20 minut.

Jak velké nebezpečí toto velmi nebezpečné nakažlivé onemocnění domácích i divokých prasat všech plemen a věkových kategorií představuje, se chovatelé dozvěděli na semináři, který pod názvem Africký mor prasat - hrozba dneška 21. března uspořádal Svaz chovatelů prasat v Čechách a na Moravě. V konferenčním sálu brněnského hotelu Myslivna na toto velmi žhavé téma hovořili MVDr. Zbyněk Semerád ze Státní veterinární správy České republiky a specialisté na biosekuritu doc. MVDr. Pavel Novák a Michael Agerley z Dánska.

Ředitel odboru ochrany a zdraví zvířat SVS ČR ve své prezentaci více než stovku přítomných posluchačů seznámil nejen s aktuálním vývojem této nebezpečné viremie na území Evropské unie, ale i s novými opatřeními, jež na ochranu chovů prasat navrhla Evropská komise.

„Proti africkému moru prasat neexistuje vakcína, základní opatření pro ochranu nezamořených území spočívá v zákazu dovozu prasat a produktů z inkriminovaných oblastí. Důležitou součástí prevence je i striktní dodržování zásad biologické bezpečnosti, zejména pak zamezení kontaktu divokých prasat s domácími prasaty, krmivem a stelivem,“ řekl mimo jiné ve svém vystoupení MVDr. Zbyněk Semerád.

Další část semináře byla věnovaná biosekuritě v chovech. Zatímco veterinární lékař Michael Agerley hovořil o tom, jak toto standardní opatření moderních chovů uplatňují dánští chovatelé, doc. Novák v této souvislosti vyjmenoval zásady ekonomické produkce vepřového masa.

Více se dočtete v květnovém číslu časopisu Náš chov.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down