Projekt DARWIN financovaný EU je zaměřený na zdokonalení metod detekce produktů NGT. Má poskytnout ověřené analytické a digitální nástroje pro screening, detekci, identifikaci a kvantifikaci produktů NGT v potravinovém řetězci v rámci interdisciplinárního a kooperativního přístupu.
Myšlenka spočívá v tom, že velká skupina vědců ověří a dodá devět spolehlivých metod cílené a necílené detekce rostlinných produktů získaných prostřednictvím NGT založených na DNA.
Partneři projektu DARWIN vyhodnotí metody v realistických scénářích společně s průmyslem a orgány činnými v trestním řízení a zdůrazní řešení vhodná pro daný účel pro různé organismy NGT v zemědělsko-potravinářském sektoru. Cílem projektu je také informovat o návrhu Komise EU na nové nařízení o rostlinách produkovaných některými NGT a o nové biotechnologické agendě EU.
Nové genomické techniky (NGT), zejména systém CRISPR-Cas, s potenciálními aplikacemi při šlechtění rostlin, což vyvolalo potřebu regulační adaptace.
V únoru Evropský parlament schválil návrhy Evropské komise na nová pravidla pro rostliny získané prostřednictvím NGT. Poslanci souhlasí s návrhem mít dvě různé kategorie a dva soubory pravidel pro NGT rostliny. NGT rostliny považované za rovnocenné konvenčním rostlinám (NGT 1) by byly vyňaty z požadavků právních předpisů o GMO, zatímco ostatní NGT rostliny (NGT 2) by se stále musely řídit přísnějšími požadavky. Zákonodárci navíc chtějí zachovat povinné označování výrobků pocházejících z obou typů NGT.
Alexander Hissting, výkonný ředitel VLOG, německé asociace pro potraviny bez genetického inženýrství, komentoval projekt takto: „Zúčastněné strany opakovaně tvrdí, že rozlišování mezi genetickými změnami vyvolanými mutacemi a zásahy pomocí nových metod genetického inženýrství není proveditelné. Tento argument se často používá k obhajobě deregulace produktů nového genetického inženýrství a legálního zacházení s nimi jako s produkty konvenčního šlechtění rostlin. DARWIN nabízí naději, že během několika let budou k dispozici detekční metody pro přesnou identifikaci produktů nového genetického inženýrství. Je dobře, že EU konečně rozjíždí tento důležitý výzkum. Už neexistuje žádná omluva. Nové produkty genetického inženýrství musí být i nadále jasně regulovány a označovány jako GMO."
Norský výzkumný institut NORCE působí jako vedoucí organizace v rámci konsorcia a Odd-Gunnar Wikmark, koordinátor projektu, věří, že potvrzené detekční techniky zlepší sledovatelnost a umožní spotřebitelům a výrobcům činit informovaná rozhodnutí. „Tyto metody zajistí dodržování předpisů, nabídnou transparentnost a posílí důvěru veřejnosti,“ poznamenal.
Členové konsorcia
S patnáctičlenným konsorciem z 11 zemí se projekt DARWIN rozběhl od ledna 2024 a měl by trvat do června 2027. Mezi další skupiny zapojené do projektu patří WINGS ICT Solutions, Istituto Zooprofilattico Sperimentale delle Regioni Lazio e Toscana, Sciensano, ICONS Innovation Strategies, The Hebrew University of Jerusalem, VLOG, IFOAM Organics Europe, Institut De Recerca I Tecnologia Agroalimentaries, Justus Liebig University Giessen, CIRAD, Universidad Nacional de Rosario, ANSES, Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal a Graminor As.
ANSES vyzývá k přijetí vhodných předpisů o NGT
Francouzská vládní agentura pro potraviny, životní prostředí a bezpečnost při práci ANSES mezitím začátkem tohoto měsíce nastínila, jak provedla odborné hodnocení zaměřené na zdravotní, environmentální a socioekonomické problémy spojené s NGT, a navrhla posouzení rizik případ od případu a komplexní monitorovací systém. Uvedla, že její zjištění by měla být podkladem pro současné diskuse o změnách evropského rámce pro GMO.
Agentura také zdůraznila nezbytnost demokratické debaty nad rámec úvah o rizicích a tvrdí, že rozmanitost motivací, které pohánějí rozvoj NGT, podtrhuje potřebu otevřené a informované diskuse s podporou veřejného výzkumu, který je klíčový pro prosazování udržitelných zemědělských postupů.
NGT, na rozdíl od tradiční transgeneze, nabízejí přesnost při modifikaci genetických sekvencí bez zavedení externích genů, což představuje zřetelné regulační výzvy, poznamenala organizace.
ANSES se zasazuje o metody hodnocení rizik šité na míru a klade důraz na dozor nad dopady na zdraví a životní prostředí po uvedení na trh. Agentura dále zdůraznila význam společných pokynů pro zajištění jednotnosti hodnocení rizik ve všech zemích EU.
Zdroj: Feednavigator 3/2024
Ing. Josef Svoboda, CSc.
Více o NGT najdete v časopise Krmivářství 3/2024.