05.07.2000 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evropští zemědělci se sejdou na podzim v Hannoveru

V listopadu letošního roku se opět po dvou letech otevřou brány Hannoverského výstaviště pro zemědělskou výstavu Eurotier. Tato největší evropská přehlídka živočišné produkce a managementu potrvá od 28. listopadu do 1. prosince. Pořadatelem je Německá zemědělská společnost - DLG, která uspořádala k výstavě v červnu tiskovou konferenci .

Úvod patřil prezidentovi společnosti DLG baronovi Philipovi von dem Busche, který je sám úspěšným chovatelem prasat. Prezident se ve svém vystoupení vracel k situaci na agrárním evropském trhu, především k jeho globalizaci během posledních deseti let. Tento pro zemědělce bolestný vývoj vyvrcholil krizí v letech 1998 a 1999, která dobíhala ještě i počátkem letošního roku. Evropské náklady na produkci vepřového masa jsou podle prezidenta von dem Busche minimálně porovnatelné se zámořím. V současnosti byla na chicagské burze zaznamenána vyšší cena za jatečná prasata než na burze v Amsterodamu nebo v Hannoveru. V Německu se počátkem června pohybovala cena okolo 2,80 DM „Ať chceme nebo ne, bude se světová globalizace týkat i ceny prasat a cenový vývoj bude provázen vzestupy i pády. Skutečně hnací silou v Evropě je však spotřebitel, který sice chce ve jménu ochrany životního prostředí a zvířat platit vyšší ceny za zemědělské produkty, ale v praxi nakupuje v diskontu,“ shrnul prezident společnosti.
Podle Dr. Egberta Conze, obchodního ředitele výstavy Eurotier, je již přihlášeno k účasti v Hannoveru 1100 vystavovatelů, z toho 700 z Německa a 400 z celkem 33 zemí světa. Z těchto 400 společností je 119 nizozemských, 55 z Itálie, 49 z Francie, 41 z Dánska, následuje Belgie, Velká Británie, USA a Španělsko. Jak je vidět je o evropský trh, který představuje 370 miliónů spotřebitelů, velký zájem.
V rámci výstavy se koná mnoho odborných seminářů, přehlídek a bude vytvořen prostor pro prodiskutování některých aktuálních témat. Od 26. do 28 listopadu bude výstavě nejprve předcházet mezinárodní konference: „ Úspěšná, hospodárná a trvalá produkce mléka – orientovaná na budoucnost“. Pořadatelem je European Dairy Farmers – EDF ve spolupráci s výzkumným ústavem ve Wageningen a s DLG. V rámci konference vyslechnou účastníci mnoho příspěvků na různá témata : od ekonomiky produkce v podmínkách evropského trhu, po příspěvky týkající se moderních technologií, chovných systémů, vedení provozu nebo zdravotních aspektů.
V oblasti chovu prasat se v současnosti vede bezpočet diskusí na téma systémů chovu březích prasnic. Podle názorů odborníků existuje mnoho možností jakým způsobem upustit od fixace a tak splnit požadavky právních předpisů na ochranu zvířat. Této problematice se budou věnovat odborníci i v rámci výstavy.
Ústřední scéna na výstavišti bude poprvé patřit i společnostem a organizacím, které předvedou skupiny dcer po býcích zlepšovatelích. Dosud je přihlášeno 19 různých odchovů dojných plemen a masného plemene charolais. Chovu masného skotu bude tentokráte věnována v Hannoveru zvláštní pozornost. Na výstavě se představí svazy chovatelů jednotlivých masných plemen, včetně přehlídky zvířat.
Aktuální témata produkce vepřového masa proberou odborníci v rámci akce „Pig Event“ a tradičně se bude konat i setkání chovatelů drůbeže. Zájemci o obchod směrem na východ jistě přivítají diskusní setkání k situaci v zemědělství v Rusku a v Rumunsku.
Podle zástupců společnosti DLG návštěvníky letos překvapí neobvykle velká nabídka techniky pro chov skotu, jen 30 vystavovatelů bude předvádět své míchací krmné vozy na ploše 3000 m2 .
Velký zájem se očekává ze strany návštěvníků opět o novinky oceněné zlatou medailí. V letošním roce ke kategoriím technických výrobků přibudou i produkty z oblasti hygieny a krmiv. Zvláštní pozornost bude zaměřena na oblast zdraví zvířat, hygieny a kvality produktů. Hodnocení se ujme nezávislá komise, jejímiž členy se letos stanou i dva odborníci z ze sousedních zemí.
Další podrobnější informace o výstavě Eurotier 2000 si mohou zájemci zjistit na internetové adrese www.eurotier.cz.
Hana Adamová

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down