Expozice prasat v Brně

Po neustálém snižování stavů jsme v současné době na necelých dvou milionech chovaných prasat celkem, stavy prasnic jsou zhruba na 140 tisících kusech. Celková skepse v oboru přetrvává. Přesto Svaz chovatelů prasat v Čechách a na Moravě ve spolupráci s firmou Genoservis připravil pro Národní výstavu hospodářských zvířat a zemědělské techniky velice dobrou prezentaci u nás chovaných plemen a hybridů prasat.

V Brně se prezentovali zástupci plemen české bílé ušlechtilé, česká landrase, bílé otcovské, pietrain, duroc a přítomní návštěvníci mohli v předvadišti vidět také kanečka přeštického plemene. Z hybridů se předvedli linie 34, linie 38 a ČBU x ČL.
Protože počet zvířat jednotlivých kategorií nebyl v Brně vysoký, nejlepší zvířata se nevyhlašovala. Za šampióna výstavy se dal prohlásit hybridní kaneček linie 38, kterého vystavovala Zemědělská společnost Luže, a. s. Kaneček linie Nivet se narodil 28. října 2008 a vyniká vysokou zmasilostí, jeho podíl libového masa je 67,2. V testu dosáhl přírůstku 1254 g.
Chovatelům byly předány z rukou ředitele plemenné knihy Ing. Čestmíra Pražáka pamětní listy výstavy. Poděkování za přípravu a vystavení zvířat zaslouží Genoservis, a. s., Bouzov – Podolí, Horákova Farma, a. s., Ing. Miloslav Janeček z Velehrádku, Rolnické sdružení Dobřínsko, Svornost Těmice, a. s., VOD Jetřichovec, ZD Dolní Újezd a Zemědělská společnost Luže.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *