09.05.2017 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Faremní diagnostika mastitid

EXPONÁT JE PŘIHLÁŠEN DO SOUTĚŽE O ZLATOU MEDAILI ANIMAL TECH 2017.
PM test je diagnostický set pro použití na mléčné farmě unikátní tím, že umožňuje určení více než dvaceti druhů bakteriálních a kvasinkových původců mastitid skotu.

Set obsahuje vše potřebné k odběru a vyšetření jednoho vzorku mléka. Najdeme v něm dezinfekční tampon pro očištění hrotu struku, jednorázovou zkumavku, sterilní kličku pro nanesení vzorku mléka a třísektorovou Petriho misku s originálními multichromovými agary.

Vzorek mléka od vyšetřované dojnice se odebírá obvyklým způsobem na dojírně a je bezprostředně nanesen na povrch agarů na misce. Po 22 hodinách inkubace při 37,5 °C je možné odečíst výsledek, neboť každá živá bakteriální buňka přítomná v původním vzorku mléka se rozmnoží v mnohamilionovou kolonii, která dosáhne velikosti špendlíkové hlavičky a je viditelná pouhým okem. Díky patentovanému využití kombinace selektivních a multichromových agarů dojde ke specifickému nárůstu barevných kolonií, které umožňují druhové určení patogenů způsobujících mastitidy.

Jednoduchost, rychlost a unikátní možnost určení druhu bakterie předurčují potenciál využití PM testu v praxi. Má místo všude tam, kde potřebujeme v krátké době za co nejnižších nákladů aplikovat ozdravovací program závislý na rychlém a precizním vyhledávání dojnic vylučujících konkrétní patogen, ať již za účelem jejich selekce, nebo efektivní cílené terapie.

Na farmách mléčného skotu umožňuje zavedení systému PM testu opustit stávající neefektivní, časově náročnou a drahou zvyklost postupného použití antibiotik první a následně druhé, eventuálně třetí volby. Případně snahu o nalezení antibiotika pokrývajícího všechny možné původce mastitidy. Naším reálným cílem je znát druh mikroorganismu, který napadl mléčnou žlázu, a za předpokladu znalosti jeho potenciálu a citlivosti na antibiotika zahájit terapii, pokud jde o použitou látku, způsob aplikace a délku použití. To vše s dlouhodobou strategií používat co nejlevnější variantu účinné léčby s co nejnižším nezbytně nutným zastoupením antibiotik s omezenou indikací.

PM test se také může stát součástí systému orientačního stanovování citlivosti na antibiotika in vitro a následné kontroly in vivo. Po záchytu na PM testu a druhovém určení původce mastitidy z narostlé kolonie následuje výběr vhodného antibiotika na krevním agaru. Po aplikaci terapeutického protokolu nastupuje kontrola účinnosti použitého antibiotika na konkrétní námi zachycený druh patogenu. Provede se opakované vyšetření vzorku mléka na PM testu a potvrzením správné léčby in vivo je PM test bez nálezu kolonií výše uvedeného původce.

Významnou úsporu nákladů přináší zapojení PM testu do diferencovaného zaprahování krav. V tomto případě použijeme plné vzorky mléka, tj. před zaprahnutím odebereme směsný vzorek ze všech dojených čtvrtí od každé dojnice. Po inkubaci PM testů odečteme výsledky. Vzorky bez bakteriálního nálezu můžeme zaprahnout bez použití antibiotik, zachycené  běžné mikroorganismy můžeme ošetřit levným antibiotickým  Dry Cow preparátem a použití speciálních cenově nejnáročnějších preparátů vyhradíme pro cílené použití pro potlačení nejzávažnějších a nejodolnějších původců mastitid.

 Příklady druhů mikroorganismů specificky rostoucích na PM testu:

  • Sektor G-:   Escherichia coli (červená barva kolonií), Klebciella oxytoca (fialová), Enterobacter faecalis (tmavě zelené), Serratia marcescens (světle zelená), Pseudomonas aeruginosa (žlutá), Proteus vulgaris (šedá), Candida rugosa (bílá)
  • Sektor STREP:   Streptococus agalactiae (světle modrá), Streptococcus dysgalactiae (zelená), Streptococcus uberis ( tmavě modrá), Streptococcus parauberis (fialová), Enterococcus faecalis (červená), Aerococcus viridans (světle fialová), Lactococcus (světle šedá)
  • Sektor STAPH:  Staphylococcus  aureus (červená), Staphylococcus chromogenes (bílá), Staphylococcus epidermidis (růžová), Staphylococcus haemolyticus (tmavě zelená), Staphylococcus  sciuri (zelená), Staphylococcus xylosus (světle zelená), Staphylococcus saprophyticus (zelenošedá), Micrococcus luteus (žlutá), Bacillus (fialová)

Odlišné kmeny téhož druhu mikroorganismů na různých farmách se mohou v odstínech barvy lišit. Při prvotní depistáži na farmě je nutné ověřit nalezené druhy bakterií nezávislou metodou (Malditof, PCR).*

MVDr. Miroslav Věříš

LabMediaServis, s. r. o., Jaroměř 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down