06.10.2023 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Farma budoucnosti

Světová jednička na trhu robotů pro chov dojnic, společnost Lely, na začátku června u příležitosti 75. výročí svého založení představila svou novou vizi „Farma budoucnosti“. Třídenní událost na počest výročí a představení novinek se odehrála v sídle společnosti v nizozemském Maassluis.

Rostoucí světová populace znamená, že je třeba učinit rozhodnutí v produkci potravin. Podle odhadů se poptávka po potravinách v příštích 30 letech zvýší o 70 %. Jak mohou inovace přispět k řešení hlavních výzev v chovech dojnic, představila firma Lely prostřednictvím pěti témat, která jsou pro Farmu budoucnosti stěžejní.

V úvodu si vzal slovo Andre van Troost, generální ředitel společnosti Lely. Ohlédl se nejen za její historií, ale nastínil i její budoucnost a upozornil na řadu nových produktů, které budou uvedeny na trh.

Před 75 lety

Vše začalo u dvou bratrů z města Maassluis, a to Cornelise a Arije van der Lelyových. Jejich prvním vynálezem byl paprskový shrnovač, který usnadnil ošetřování píce. Toto řešení změnilo tradiční způsob práce na farmě. Poté následovalo mnoho dalších inovací, které měly jediný cíl, a to usnadnit zemědělcům život a společně pracovat na udržitelné, ziskové a příjemné budoucnosti agrárního sektoru.

Tento nápad se po 75 letech rozrostl v rodinnou firmu, která je s více než 2300 zaměstnanci na celém světě lídrem na trhu robotů pro zemědělství. Tato zařízení se používají ve více než padesáti zemích. V současné době se pomocí 42 000 robotů dojí více než 2,5 milionu krav, přičemž po celém světě je rozmístěno přibližně 75 000 těchto automatů.

Společnost proti zemědělcům?

Andre van Troost uvedl, že zemědělský sektor je nyní tématem různorodých diskusí, které se v jednotlivých zemích liší.

„V některých zemích jsou zemědělci považováni za „strážce přírody“, ale v jiných za „ničitele přírody“,“ uvedl a dodal, že to ukazuje na problém, kterému toto odvětví čelí.

Podle něj je nyní měnící se prostředí realitou. Je přesvědčen, že zemědělci jsou stále více pod tlakem a pro některé jejich život už není tak příjemný. Zdůraznil, že zemědělci na celém světě nejenže udělali to, co se po nich žádalo, ale ještě více, a dodal, že je k dispozici mnoho potravin lepší kvality, s vyšší úrovní bezpečnosti, s větším výběrem a vyráběných efektivněji.

Podle van Troosta má spotřeba mléčných výrobků dobré vyhlídky, ale spotřebitelé se zajímají i o to, aby jejich potraviny byly produkovány udržitelným způsobem.

„Zemědělství a společnost se stále více ztrácejí z dohledu. Společnost chce nejnižší cenu, ale zároveň požaduje minimální dopad na životní prostředí. Chce vysokou efektivitu a velké objemy, ale zároveň požaduje maximální úroveň welfare zvířat. Požaduje zdravé potraviny, ale většina stále volí zpracované,“ zdůraznil.

Tlak na zemědělce od spotřebitelů, vlád, ekologických organizací a mnoha dalších zainteresovaných stran se bude stále zvyšovat a bude se zaměřovat na dopady zemědělství na společnost. A to podle něj již zemědělský sektor nemůže ignorovat, protože nakonec to budou tyto strany, které rozhodnou o osudu mnohých zemědělců.

„Už nestačí říkat, že spotřebitelé zemědělství nerozumí, že ho nechápou. Domnívám se, že se všichni musíme přizpůsobit, abychom přežili, zemědělci se musí přizpůsobit, společnost se musí přizpůsobit, takže se musíme přizpůsobit i my,“ vysvětlil.

Vize budoucnosti

Společnost Lely může a chce k této změně přispět. Podle van Troosta je to možnost proměnit tyto výzvy v příležitosti pro lepší zítřky, což se Lely daří již od roku 1948.

„Sníme o farmě, která bude plně přijatelná pro společnost, zemědělce i zvířata a zároveň zajistí, že zemědělství bude prosperovat i v budoucnu. Přejeme si lepší životní podmínky zvířat, snížení dopadu zemědělství na životní prostředí, udržitelnější a nutričně vyvážené mléčné výrobky a zejména větší zájem spotřebitelů,“ zdůraznil van Troost.

Autorka: Eva Makovičková

Více v časopise Náš chov 10/2023.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down