04.05.2017 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Festulolium do pastevních směsí

Nový hybrid pastevního typu Hipast byl vyšlechtěn křížením jílku mnohokvětého s kostřavou rákosovitou, F1 generace byla zpětně křížena s kostřavou rákosovitou.

Rostliny se kostřavě rákosovité po vymetání podobají, i když nejsou tak velkého vzrůstu. Jsou krátce výběžkaté, vytvářejí hustý drn, listy jsou jemnější než u mateřské kostřavy rákosovité, měkké, v době odnožování neudrží vzpřímenou polohu, podobně jako u jílků se začínají přehýbat. Předností Festulolií kostřavovitého typu je vysoká vytrvalost, odolnost k suchu daná hlubokým kořenovým systémem a růstem dlouho na podzim až do zámrazu. S využitím schopností brzkého jarního růstu napomáhají prodloužení pastevního období. Ve směsích se výrazně podílí na zpevnění drnu a odolnosti k sešlapávání.

Festulolia pastevního typu jsou v počátku metání ve srovnání s lučními typy pozdní, mezi našimi ostatními pastevními odrůdami je odrůda Hipast středně raná. Výnosem suché píce se vyrovnává již zavedené odrůdě Fojtan nebo ji překonává.

Odrůda Hipast vyniká velmi dobrou kvalitou – zejména stravitelnost píce – byla zapsána do seznamu povolených odrůd v České republice v roce 2014, také je registrována ve Francii. U nás i v zahraničních pokusech prokázala dobrou odolnost proti listovým chorobám i sněžné plísňovitosti.

V současné době probíhá její množení, aby se mohla v následujících letech míchat do pastevních směsí, které budou odolávat stále častějším obdobím sucha.

Odrůda Hipast byla vyšlechtěna na šlechtitelské stanici DLF Seeds, s. r. o., v Hladkých Životicích.*

DLF Seeds, s. r. o.,  

Hladké Životice

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down