26.10.2005 | 03:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Fleckvieh na rakouském veletrhu

Rakouská celorepubliková výstava plemene skotu fleckvieh proběhla letos 6. září v rámci zemědělského veletrhu v Riedu. Celkem přes dvě stovky plemenných zvířat se během odpoledne utkalo o přízeň čtveřice mezinárodních rozhodčích. Rakouské zemědělce hodně podporuje stát, proto i výstavu zahájil spolkový prezident s ministrem zemědělství.

Chov skotu patří v Rakousku k významnému odvětví a představuje přes polovinu příjmů z živočišné výroby. Plemene fleckvieh je 79,5 % (1,72 mil. zvířat) všeho skotu v Rakousku. V roce 2004 bylo v plemenné knize zapsáno 250 551 krav v 17 685 podnicích. Průměrná velikost stáda dosáhla 14,2 dojnice. V roce 2004 nadojily v průměru 6357 kg mléka s 4,21 % tuku a 3,44 % bílkovin. Ročně se testuje 140 býků.

Obliba kombinovaného plemene
Motto přehlídky v Riedu vybrali pořadatelé: „Fleckvieh – fit pro budoucnost“. Přes dvě stovky plemenných zvířat přivezli na výstaviště chovatelé z celého Rakouska. Diváky nabité hlediště sledovalo býky čekatele, prvotelky, starší dojnice, plemenice s vysokou celoživotní užitkovostí, matky býků, kolekce potomstva a rodiny krav. Součástí programu v dalších dnech byl i šampionát mladých chovatelů.
Význam výstavy, který překračuje hranice země, dokazovalo 24 delegací z celého světa, včetně účastníků dvacátého šestého kongresu EVF (sdružení evropských chovatelů fleckvieh), který se právě v tomto týdnu konal v Rakousku. Před naplněným hledištěm se posuzování ujali čtyři rozhodčí ze zahraničí: dvojice Bernhardt Luntz (ředitel Bavorského zemědělského ústavu v Grubu) a prezident asociace chovatelů strakatého plemene v Itálii – ANAPRI Franco Moras. Druhá dvojice přijela z Česka: Josef Kučera, ředitel Svazu chovatelů českého strakatého skotu a ze Slovenska: Josef Vengrín –předseda Svazu chovatelů slovenského strakatého plemene. Během předvádění si hodnocení skupin dvojice rozhodčích rozdělila, v závěrečném finále však již probíhalo společně.

Nejlepší plemeník Hombre
„Rozhodovali jsme se mezi mladšími a staršími,“ sdělili obecenstvu rozhodčí a jako vítěze kategorie býků vybrali mladšího Hombreho AT (NÖ Genetik), který se narodil 19. 5. 2000. Na druhé pomyslné příčce pak stanul rovněž mladý Rumenik AT, tento syn Rumby se narodil 24. 3. 2001 a vlastní jej inseminační stanice v Hohenzellu.

Vítězství pro dceru Rumby
Rozhodnutím čtveřice rozhodčích se spolkovou vítězkou v kategorii prvotelek stala elegantní Lotte ET, po otci německém prověřeném plemeníkovi Romelovi. Do Riedu ji přivezli chovatelé Alois a Veronika Ninausovi z St. Josef i. Walde. Narodila se 26. 8. 2002, v lednu letošního roku se otelila. Za 200 dní laktace nadojila 7561 kg mléka se 4,05 % tuku a 3,55 % bílkovin.
Jako druhá se umístila Arabien, dcera Roberta z chovu Ellisabeth Ornetsmüller z Mettmachu. V celé kategorii se nejlépe prezentovaly dcery plemeníků Ress a Romel

Matky býků
Z šestnáctky předvedených matek býků největší sympatie porotců získala Emelie, která vynikala kromě jiného výbornými končetinami. Tato pětiletá dcera Malhaxe na druhé laktaci nadojila 8661 kg mléka s 4,41 % tuku a 3,56 % bíkovin. Druhá byla harmonická a dlouhá Tina ET, která dala svému majiteli již pět telat. Jejím otcem je německý Horwein.

Starší plemenice přesvědčily
„Chceme vyrovnanost, ne extrémy,“ zdůrazňoval Luntz při přehlídce starších plemenic (2. a další laktace). Nakonec hodnotitelé vybrali jako nejlepší dceru Malfa Bellu, narozenou 13. 9. 1997 s celoživotní užitkovostí 54 591 kg mléka. Na páté maximální laktaci nadojila 11 048 kg mléka se 4,4 % tuku a 3,36 % bílkovin. Do Riedu ji přivezl chovatel Leopold Dichtl z Virgenu. Rozhodčí přesvědčila suchými končetinami, rámcem a kapacitou.
Druhá, u které vyzdvihli končetiny, stabilitu a fitness, zůstala Astrid, otec Horwein. Narodila se 15. 6. 1994 a za celý život nadojila 69 033 kg mléka.

Nejlepší vemeno a ostatní kategorie
Ocenění za krávu s nejlepším vemenem si nakonec odvezli chovatelé z Taufkirchenu za Evu, dceru Rumby. Narodila se 22. 7. 2001, na první laktaci nadojila 7511 kg mléka s 4,35 % tuku a 3,55 %. Za sebou na druhé příčce nechala vítězku ze skupiny starších krav osmiletou Bellu, dceru Malfa.
Program strakatého odpoledne v Riedu uvedenými kategoriemi neskončil. Soutěžilo se i v kategoriích masné fleckvieh či rodin krav. Předvedeny byly i čtyři skupiny potomstva – dcery Herberta, Hericha, Resse a Malhaxe.
Základem šlechtitelského programu v Rakousku je ekonomická plemenná hodnota GZW, která v sobě obsahuje zároveň definici šlechtitelského cíle: mléko : maso : fitness mají váhu v poměru 39 : 17 : 44. Znaky fitness – plodnost, průběh telení, dlouhověkost, perzistence, mrtvě narozená telata a počet somatických buněk mají v součtu vysokou ekonomickou váhu. Dalšími důležitými selekčními znaky jsou vlastnosti exteriéru – rámec, osvalení, končetiny, vemena a dojitelnost. Výstava v Riedu se tak stala ukázkou, jak je šlechtitelský program v Rakousku prosazován a jakých dosahují výsledků.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down