12.05.2003 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Francouzské novinky pro chovatele

Na letošním veletrhu SIMA se představilo i několik dalších pomocníků pro chov hospodářských zvířat. Významný prostor věnovali pořadatelé zvláště krmným vozům.

Firma Dussau distribution je ve Francii známá jako výrobce různých typů krmných vozů. Jeden z nich, vůz pro přípravu a distribuci krmiva získal na letošním ročníku stříbrnou medaili. Hodnotitelé přihlédli zvláště k jeho univerzálnosti - je použitelný pro chovatele prasat, drůbeže, skotu nebo ovcí. Umožňuje namíchání krmiva na farmě a jeho transport až do vzdálenosti několika kilometrů. Ekonomika je příznivá zvláště u zemědělců s kapacitou 50 až 200 tun spotřebovaného krmiva za rok.
Několik typů samonakládacích míchacích krmných vozů prezentovala v Paříži například i
firma Jeantil. Tyto stroje disponují neobvyklým způsobem míchání pomocí metacího kola, kdy řetězový podlahový dopravník posouvá hmotu dopředu a po jejím odfrézování jí kolo otočnou koncovkou dopravuje zpět do zadní části vozu. Tento proces se cyklicky opakuje, dokud není krmná dávka homogenní. K založení hmoty do žlabu slouží samostatná koncovka, do které obsluha hmotu přesměruje. U některých typů je možné pomocí otočné míchací koncovky i zastýlat. Vůz je možné nakládat pomocí jiného prostředku nebo pomocí několika typů zadních vrat (naložení balíku, vyříznutí siláže).

Technologie pro třetí tisíciletí
Do stájí i na pastviny jsou určeny zábrany od firmy Jourdain, která nabízí dvacet důvodů pro zakoupení jejich produktů. Především jsou zábrany vyrobeny z neagresivního, ale pevného a odolného materiálu podle vlastního patentu. Jsou volitelné podle druhu a kategorie hospodářských zvířat. Zaručují komfortní ustájení bez zbytečné bolesti a následného snižování užitkovosti.
Zlepšovat prostředí ve stájích se dá i s pomocí shrnovacích lopat na kejdu. Model Scarabeus, oceněný několika zlatými a stříbrnými medailemi ze světových výstav, představila firma Miro. Jeho předností je především jednoduchost (napětí 220 V, instalace během jednoho dne), bezpečnost (kontrola pohybu, automatické zastavení v blízkosti ležícího zvířete), účinnost (lopata je rozdělena do dvou shrnovacích ramen, které obsáhnou velký prostor), automatizace (nízká spotřeba energie, nízké provozní náklady). Samozřejmostí je vysoká úroveň čištění a tichý chod. Pomocí programovací jednotky si chovatel může zvolit začátek a požadovaný interval provozu Scarabea a kontrolovat jeho činnost.

Raná diagnostika březosti
O tom, že pro ekonomiku podniku zabývajícího se chovem hospodářských zvířat je rozhodující včas a správně identifikovat březost, snad nikdo nepochybuje. Vítaným pomocníkem může být i přístroj Agroscan od francouzské firmy ECM. Díky svojí nízké hmotnosti (necelé dva kg) a malým rozměrům umožňuje operativní zjišťování gravidity u přežvýkavců, prasat i koní.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down