24.02.2002 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Galavečer nejen o Zlaté podkově

Seriál jezdeckých a vozatajských závodů Zlatá podkova je pojem. Jeho první ročník se konal v roce 1966 a letos nás tedy čeká už 37. pokračování, vrcholící jako vždy koncem srpna v Humpolci. Spolkový dům ve stejném městě se stal dějištěm slavnostního galavečera, věnovaného nejen Zlaté podkově (ZP), ale logicky rovněž olympijské disciplíně zvané všestrannost a soutěžím spřežení: Ty totiž společně tvoří „náplň“ této již historické záležitosti.

V první části galavečera byly uděleny čtyři ceny osobnostem ZP – Václav Merunka ji dostal za mnohaleté funkcionářské aktivity a jezdec Stanislav Závorka s vozatajem Josefem Dymešem díky skvělým a možná nikdy nepřekonatelným výsledkům. Závorka totiž vyhrál nejvýznamnější soutěž šestkrát za sebou pro Slatiňany, bez přerušení v letech 1976 až 1981. Dymeš byl zase pravým mistrem opratí a se svými čtyřspřežími proslavil barvy zemědělského družstva Humburky. Pohár určený novinářům potom převzal náš kolega Jiří Křepelka za propagaci ZP postupně na stránkách Zemědělských, Zemských a Agrárních novin a nyní i v titulech Vydavatelství Martin Sedláček.

Ti nejlepší z všestranných
Všestrannost (dříve označovaná jako military) je bez diskusí nejnáročnější olympijská disciplína jezdeckého sportu. Jezdec a kůň absolvují postupně drezúru, zkoušku v terénu a skokový test na kolbišti. Šampióny Kritéria mladých koní se v roce 2001 stali pětiletý Halicz (jezdec Jaroslav Hatla, ŠCHK Měník) a šestiletá Fortuna (Jiří Cipra, JK Pastviny Pilníkov). Nejlepším žákem v soutěžích všestrannosti byla vyhlášena Barbora Doušková (JS Remark Poříčí nad Sázavou), nejlepším juniorem Jana Vobořilová (ŠCHK Měník) a nejlepším mladým jezdcem Rudolf Fiala (Stáj Leon Blatná). „Jezdcem roku 2001“ je Renata Marková a „Koněm roku 2001“ její Taras, oba reprezentující JS Remark Poříčí nad Sázavou.
Titul „Trenér roku 2001“ patří Františku Slavíkovi, zatímco Zdeněk Ságl z JK Humpolec je „Osobností roku 2001“. Cenu komise všestrannosti obdržel zcela poprávu tradiční pořadatel finále ZP a dalších významných závodů, Školní statek Humpolec.

Vozatajská elita
a dva odznaky
Soutěže spřežení v loňské sezóně skončily až vyhlášením vítězů Českých pohárů v programu galavečera. V jednospřežích si nejlépe vedl Jiří Koníř ze stáje Koníř Hrádek, za ním skončili Tomáš Barták junior (Favory Benice) a Petra Dušková (JK Robousy). Z vozatajů na kozlíkách „dvojek“ byl tentokrát jedničkou Alexandr Soukup (Statek Kostelec), druhou a třetí pozici obsadili otec a syn Nesvačilovi, startující za jezdecký klub z Moravského Krumlova.
Pohár pro nejlepšího vozataje čtyřspřeží si odvezl domů Zdeněk Jirásek (JK Robousy), zatímco Petr Vozáb (NH Kladruby nad Labem) a Tomáš Barták senior (Favory Benice) se mu dívali na záda.
Čestné odznaky České jezdecké federace převzali z rukou jejího prezidenta Ing. Jaroslava Pecháčka v Humpolci dva muži s velkou zásluhou o domácí vozatajský sport – legendární Jiří Kocman a polský trenér české reprezentace Czeslaw Konieczny. Tento akt pozlatil již tak „zlatou“ prestižní akci.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down