Postupné snižování ceny genotypování dává genomické selekci (nejen) holštýnského skotu nové možnosti. Odhad plemenných hodnot mladých zvířat se stále více orientuje také na jalovice, aby chovatel mohl včas rozhodnout o jejich využití.
K plnému uplatnění genomické selekce je potřeba mít spolehlivá fenotypová data. Údaje z kontroly užitkovosti, inseminace a hodnocení zevnějšku jsou běžnou praxí. Pozornost se stále více posouvá do oblasti odolnosti vůči onemocněním, efektivního využívání krmiv a menší zátěže chovu krav pro životní prostředí. K zachycení tohoto vývoje a odhadu plemenných hodnot pro tyto znaky jsou potřeba nová data. Jedná se minimálně o sběr dat o výskytu onemocnění.
Genotypování jalovic - Fit cow
V souladu s tímto trendem zapracoval Svaz chovatelů holštýnského skotu ČR genomickou selekci plemene do svého šlechtitelského programu a v roce 2018 zahájil plošnou genotypizaci jalovic. Projekt byl nazván Fit cow. Jde o službu, která:
- zahrnuje genotypování plemenic jako nástroj managementu stáda a jeho optimalizace;
- chovateli dává možnost získat genomické plemenné hodnoty svých plemenic za zvýhodněných podmínek;
- umožní rychlejší získání genomických plemenných hodnot pro znaky zdraví a onemocnění paznehtů;
- podporuje vytvoření referenční populace krav, která v budoucnu doplní a možná nahradí referenční populaci založenou na býcích, aby byla zajištěna co nejvyšší spolehlivost genomických plemenných hodnot;
- pomáhá chovateli rozhodnout o dalším určení jalovice, v době jejího zapouštění již o ní má dostatek spolehlivých informací;
- díky ní jsou každé genotypované jalovici odhadnuty genomické PH pro produkci, zevnějšek, somatické buňky, plodnost a dlouhověkost, včetně souhrnného indexu SIH.
Doc. Ing. Jiří Motyčka, CSc.,
Ing. Ladislav Vondrášek,
Ing. Zdeněk Schaffelhofer
Svaz chovatelů holštýnského skotu ČR, z. s.
Více najdete v Našem chovu 4/2020.