07.04.2020 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Genomika jalovic nese své ovoce – první tisícovka otelených jalovic

Postupné snižování ceny genotypování dává genomické selekci (nejen) holštýnského skotu nové možnosti. Odhad plemenných hodnot mladých zvířat se stále více orientuje také na jalovice, aby chovatel mohl včas rozhodnout o jejich využití.

K plnému uplatnění genomické selekce je potřeba mít spolehlivá fenotypová data. Údaje z kontroly užitkovosti, inseminace a hodnocení zevnějšku jsou běžnou praxí. Pozornost se stále více posouvá do oblasti odolnosti vůči onemocněním, efektivního využívání krmiv a menší zátěže chovu krav pro životní prostředí. K zachycení tohoto vývoje a odhadu plemenných hodnot pro tyto znaky jsou potřeba nová data. Jedná se minimálně o sběr dat o výskytu onemocnění.

Genotypování jalovic - Fit cow

V souladu s tímto trendem zapracoval Svaz chovatelů holštýnského skotu ČR genomickou selekci plemene do svého šlechtitelského programu a v roce 2018 zahájil plošnou genotypizaci jalovic. Projekt byl nazván Fit cow. Jde o službu, která:

  • zahrnuje genotypování plemenic jako nástroj managementu stáda a jeho optimalizace;
  • chovateli dává možnost získat genomické plemenné hodnoty svých plemenic za zvýhodněných podmínek;
  • umožní rychlejší získání genomických plemenných hodnot pro znaky zdraví a onemocnění paznehtů;
  • podporuje vytvoření referenční populace krav, která v budoucnu doplní a možná nahradí referenční populaci založenou na býcích, aby byla zajištěna co nejvyšší spolehlivost genomických plemenných hodnot;
  • pomáhá chovateli rozhodnout o dalším určení jalovice, v době jejího zapouštění již o ní má dostatek spolehlivých informací;
  • díky ní jsou každé genotypované jalovici odhadnuty genomické PH pro produkci, zevnějšek, somatické buňky, plodnost a dlouhověkost, včetně souhrnného indexu SIH.

Doc. Ing. Jiří Motyčka, CSc.,

Ing. Ladislav Vondrášek,

Ing. Zdeněk Schaffelhofer

Svaz chovatelů holštýnského skotu ČR, z. s.

Více najdete v Našem chovu 4/2020.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down